Dünya

Valinin ofisine izinsiz girmeye çalışan milletvekiline ters kelepçe

ABD’nin Georgia eyaletinde seçimler öncesinde kabul edilen bazı yasalar eyalet genelinde ciddi tartışmalara yol açarken yeni yasaya en çok siyahi toplum ve demokratlar tepki göstermişti.

Geçtiğimiz günlerde Georgia Valisi Brian Kemp, yanında birkaç yetkili ile birlikte valilik ofisinde daha önceden alınmış kararlar hakkında imzalar atarken eyalet milletvekillerinden Park Cannon valilik ofisine gelerek içeri girmek istediği esnada polisler milletvekilini Vali Kemp’in odasına girmemesi için engelledi.

Kendisini engelleyen polislerle konuşarak anlaşmaya çalışan milletvekili Cannon’un yanındaki bazı kişiler “Eyalet valisi neden bir şeyi gizli şekilde imzalıyor? Temsilciyi neden içeriye almıyor? Vali bütün Georgia’lıları etkileyecek bir yasayı imzalıyor. Neden seçilmiş bir yetkiliyi bu sürecin dışında tutuyor?” diyerek tepki gösterdi.

Milletvekili Cannon yanındakilerin tepkilerine sessiz kalmayarak Vali Kemp’in kapısını çalınca iki polis ter kelepçe ile müdahale gerçekleştirdi. Valilik kapısında görevli polisler tarafından arkadan kelepçelenen siyahi milletvekili, binadan dışarı çıkarılarak, Fulton Bölge Hapishanesi’ne götürüldü.

Cannon kısa süre sonra serbest bırakılırken, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:”Seçmenin bastırılmasına karşı mücadele ettiği için tutuklanan ilk Georgialı değilim. Sonuncu olduğumu söylemek isterdim ancak bunun doğru olmadığını biliyoruz.”

Milletvekiline ters kelepçe yapılma anlarının sosyal medyada paylaşılması üzerine kısa sürede gözaltına alınan Cannon’a destek mesajları yağdı.

Kabul edilen yeni seçim yasası ile oy verme sürecinde daha katı sınırlamalara gidildi. Yeni yasada posta yoluyla oy kullanmak için yeni seçmen belirleme şartları, oy pusulalarının seçim öncesi sandıklara atılmasına sınırlama getirilmesi gibi değişikler içerdi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close