Dünya

Tacizci rahip ev hapsine alındı

Hristiyan ve Katolik dünyasında papazların taciz skandalları devam ederken özellikle Vatikan, son yıllarda taciz skandallarıyla dünya basınının gündeminden düşmüyordu.

2 yıl önce Vatikan için Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, çareyi cinsel istismar yasası çıkarmada buldu. Ama çıkarılan yasa bir işe yaramadı ve İtalya’da Katolik bir rahip, çocuklara yönelik cinsel istismar suçlamasıyla gözaltına alındı.

İtalyan basınındaki haberlere göre cinsel tacizle suçlanan bir rahip hakkında , Sicilya Adası’ndaki Enna Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma açıldığı ve rahibin  çocuklara yönelik cinsel istismara karıştığı suçlamasıyla gözaltına alınarak tedbir olarak rahibin ev hapsine alındığı yazıldı.

İtalya’nın Enna iline bağlı Piazza Armerina kasabasında rahiplik görevi sırasında kendisine emanet edilen çocuklara yönelik cinsel istismarda ve tacizde bulunduğu belirtilirken rahibin tacizine uğrayan bir gencin. 2yıl önce , yetkililerden yardım talebi olduğu aktarıldı.

Savcılığın, elde edilen bulgular doğrultusunda başka çocukların da bu rahibin cinsel istismarına maruz kalmış olma ihtimalini değerlendirdiği kaydedildi.

İtalyan basınında çıkan haberde Giuseppe Rugolo isimli rahibin, kurbanı olan bir gencin ihbarı üzerine inceleme başlatıldığı ve gözaltına alındığı ifade edilirken rahibin cinsel istismarına uğradıktan sonra gencin konu hakkında için Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis’e mektup yazdığı ve kendisinden yardım talebinde bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

Vatikan diplomatları, cinsel istismar yasası kapsamında, gördükleri, duydukları ya da kendilerine ulaşan istismar olayını raporlamak zorunda.

Cinsel istismar olayını bildirmeyenlere yaptırım uygulanacak. Hapis cezası uygulanabilecek

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close