Dünya

Fransa’da camiye çirkin saldırı

Fransa’da son günlerde iktidarın da desteğini alan bazı grupların İslam karşıtı ve ırkçı saldırılar hızla devam ediyor. Ramazan ayında Müslümanlara saldıranlara her zaman fırsat tanıyan Fransa’da bu manzara değişmedi. Fransa’nın Breton bölgesinde Rennes kentinde bulunan ve bölgedeki Müslümanların daimi olarak ibadetlerini gerçekleştirdikleri İbni Sina Camisi, 20 gün içinde ikinci kez saldırıya uğradı. İbni Sina camisine saldırıda bulunan kimliği meçhul kişi veya kişiler caminin duvarlarına sprey boyalar ile yazılar yazdılar.

İbni Sina camisinin duvarına sprey boyalarla  ‘Fransızlar uyanın’, ‘Sizi uyarmıştık, göçmenlik öldürür’, ‘İslamlaşmaya hayır’  yazılırken yaşanan çirkin saldırı sonrasında Fransa İslam Konseyi ile Fransa Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi, camiye yönelik ırkçı ve İslam karşıtı saldırıyı kınadı.

İbni Sina Camisi 11 Nisan günü de aynı şekilde bir saldırıya hedef olmuş ve bu saldırıyı gerçekleştirenler henüz bulunmamıştı. Yapılan ilk saldırıda saldırganlar caminin duvarlarına Yeşiller Partisi’den (EELV) olan Strasbourg Belediyesi’nin Eyüp Sultan Cami inşaatı için 2 milyon 563 bin 999 euro yardım yapmasını kınayan ‘EELV=Hainler’ yazıları yazmışlardı.

İbni Sina camisine yapılan ikinci saldırı sonrası camiyi ziyaret eden İçişleri Bakanı Gerard Darmanin, bu yazıların kabul edilemeyeceğini belirtmişti.

9Nisan tarihinde de Fransa’nın Nantes kentindeki Arrahma Camisi gece vakti kundaklanmıştı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close