Dünya

Kolombiya’da protestoların önüne geçilemiyor

Yeni vergi reform paketini 28 Nisan’da Kolombiya’da Devlet Başkanı Ivan Duque’nin açıklamasının ardından Kolombiya halkı sokaklara dökülmüş ve ulusal grev kararı alınmasının ardından Kolombiya’nın birçok kentinde polis ve göstericiler arasında çatışmalar başlamıştı. Halkın büyük çoğunluğunun yeni vergi reform paketine karşı çıkması üzerine Devlet Başkanı Duque, geri adım atarak “Sürdürülebilir Dayanışma Yasası” adı altında çıkarmaya planladığı vergi reform paketini geri çekmişti. Protestolar sırasında 19 kişi hayatını kaybetmiş, 846 kişi ise yaralanmıştı.

Halk yeni vergi reform paketinin geri çekilmesine rağmen terk etmezken, başkent Bogota, Cali ve Medellin’de polisin sivillere karşı orantısız güç kullanımı devam ediyor. Polis, göstericilere göz yaşartıcı gaz, tazyikli su ve copla müdahale etti.

Protesto gösterileri devam ederken hükümet tüm sektörlerin içinde olacağı yeni bir vergi reform paketi hazırlığı yaparken Kolombiya halkının talepleri netleşmeye başladı. Protestocular konunun tamamen tartışmaya kapalı olmasını ve sağlık sektörünün özelleştirilmesini iptal edilmesini, pandemi dolayısıyla en çık etkilenen işçi kesiminin mağduriyetinin giderilmesini ve öğrenciler için üniversitelere ücretsiz kayıt talep etti.

Yaşanan protesto olayları sonrasında Savunma Bakanı Diego Molana yaptığı açıklamada protestocuların Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’ne (FARC) bağlı muhalif gruplar tarafından organize ve finanse edildiğini iddia etmişti.

Öte yandan Kolombiya Maliye Bakanı Alberto Carrasquilla, Yardımcısı Juan Alberto Londono ile birlikte vergi reformu protestolarının ardından Duque’ye istifasını sunmuştu

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close