Dünya

Budist rahipten Filistinlilere anlamlı destek

Ramazan’ın son günlerinden itibaren İsrail ordusunun Filistin ve Gazze halkına karşı gerçekleştirdiği ve birçok Filistinlinin ölümüne neden olan saldırılara birçok ülkeden ve kesimden tepkiler gelmeye devam ediyor.

Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen “Filistin Dayanışması ve Kudüs” gösterisine Japonyalı Budist rahip Satou, birçok sivil toplum temsilcilerini bir araya getirerek düzenlenen gösteride ölümlerin bir an önce durdurulması için çağrıda bulundu.

Tokyo’da düzenlenen gösteride Türk, Pakistan, Mısır, Filistin ve Japon bayrakları taşınırken ülkedeki Nipponzan Myohoji Budist Tapınağı Rahipleri ile Hristiyan Barış Ağı temsilcileri de destek verdi. Yaşlı Budist rahipler gösteriye katılırken kilometrelerce süren yürüyüş boyunca “ölümlerin durdurulması” yönünde sloganlar attı. İsrail saldırıları sonrasında şehit olan Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılınırken Budist rahipler de namaz esnasında Müslüman grubun yanında yer aldı.

Budist rahipler, iki ellerini birleştirdikleri “inzou” ismi verilen dini simgeleriyle şehitler için dualar etti.

Gösteri ve gıyabi cenaze namazı sonrası açıklamalarda bulunan Satou “Satou, İsrail ile Filistin arasında savaş durumunun olduğunu ve bunun artık sonlandırılması gerektiğini ifade ederek iki halkım anlaşması gerektiğini ve o topraklarda sulh olması gerekir. “(İsrailliler) Geçmişte orada yaşamış olsalar bile şu anda Filistinlileri öldürme hakları yok.” dedi.

Satou, “Öldürerek, topraklarını alarak sonuca ulaşmaya çalışmak çözüm değil. Buna izin verilemez. Böyle olduğunda Tanrı bile bunları bağışlamaz.” diye konuştu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close