Dünya

Twitter ve Facebook o iddiaları kabul etti

İsrail askerleri tarafından geçtiğimiz haftalarda, işgal altındaki Filistin toprakları bir kez daha gerçekleştirilen saldırıların ardından tüm dünyanın adeta seyirci kalması sonucu yüzlerce Filistinli yaşamını yitirmişti.

İsrail saldırıları esnasında Facebook ve Twitter birçok Filistinli aktivistin ve vatandaşın paylaşımlarını platformdan kaldırmış ve hesaplarını askıya almıştı. Yaşanana bu olayların sonrasında Filistinli sosyal medya kullanıcıları, bir kampanya başlatarak Facebook’un AppStore ve Play Store puanlarını düşürerek oldukça ses getirdi. Olaylardan önce 4.2 puan olan Facebook’un Play Store puanı, 2.3 puana kadar düşürülmesi üzerine bu kampanyadan en çok etkilenen Facebook, Apple’a ulaşarak uygulama mağazasında yapılan kötü yorumların kaldırılmasını istese de Apple bu isteği kabul etmedi.

Twitter ve Facebook bu gelişmelerin ardından zor durumda kalarak yaptıkları açıklamada İsrail saldırıları esnasında Filistinlilerin paylaşımlarını engellediklerini itiraf ederken Twitter yaptığı resmi açıklamada Filistinli bir çok aktivistin çatışmalar sırasında atılan tweet’leri yanlışlıkla spam olarak tanımladığını ve bunun sonucunda yüzlerce hesabın geçici olarak kilitlendiğini söyledi.

Twitter’ın ardından açıklama yapan Facebook ise tıpkı Twitter gibi paylaşımların yanlışlıkla engellendiği savundu. Nefret söylemin engelleyen yapay zekanın bazı paylaşımları yanlış algıladığını söyleyen Facebook, binlerce kişinin engellendiğini belirtti.

Facebook ve Twitter, şu anda hataların giderildiğini ve kapatılan hesapların yeniden açıldığını belirtse de hala gönderilerin engellendiği belirtiliyor.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close