Dünya

Hindistan’da doktorlar yoga gurusuna savaş açtı

İnek gübresi ve idrarının koronavirüs tedavisine iyi geldiği iddiaları ile gündeme gelen Hindistan’da bu kez ülkenin önde gelen yoga gurusu olan Ramdev modern tıbbı“aptal bilim” olarak tanımladı, aşı yaptırmalarına rağmen koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Hint doktorlardan bahsetti.

Yoga gurusu Ramdev daha öncede koronavirüsü yoganın engelleyebileceğini iddia ederek ülkedeki doktorlar hakkında “Kendilerini bile kurtaramıyorlarsa bunlar ne biçim doktor.” sözleri ile Hindistan’ın en çok konuşulan kişisi olmuştu.

Ramdev’in bu açıklamalarının ardından Hindistan’da doktorlar, “Kara Gün” adıyla gerçekleştirdikleri protestoda, Ramdev’in tutuklanmasını isterken yapılan protesto görüşmelerinde bir açıklamada bulunan Hindistan Tabipler Birliği (IMA) Başkanı John Austin Jayalal, “Baba Ramdev ‘aşı olmayın’ diyor. Modern tıbbı ‘aptalca’ şeklinde nitelendiriyor ve ilaçların daha fazla insanı öldürdüğünü söylüyor. Açıklamaları kesinlikle kafa karışıklığına neden oluyor. Merkezi hükümet buna dur demeli.” şeklinde konuştu.

Ramdev’in piyasaya sürdüğü ve koronavirüse karşı iyi geldiği bir ürünün tanıtıldığı bir panelde Hindistan Sağlık Bakanı’nın bu ürüne destek vermek amacıyla orada bulunması sonrasında Hindistan Tabipler Birliği, Sağlık Bakan Vardhan’ı “yanlış üretilmiş bir bilim dışı ürüne” güvenilirlik sunmakla eleştirmişti.

Son iki ayda yaklaşık 170 bin kişinin koronavirüsten Hindistan’da hayatını kaybetmesinin ardından doktorlar ortak bir bülten yayınlayarak Ramdev’in “mantıksız, bilimsel olmayan, alçaltıcı ve aşağılayıcı ifadeler” nedeniyle Salgın Hastalıklar Yasası kapsamında yargılanmasını istedi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close