Dünya

Apple müstehcen fotoğrafları sızdırmaktan tazminat ödedi

ABD’nin Oregon eyaletinde 2016 yılında meydana gelen olayda 21 yaşındaki bir üniversite öğrencisi bozulan İphone marka cep telefonunu tamir ettirmek için Apple yetkili servisine verdi.

Apple yetkili servisi tarafından inceleme için cep telefonu Apple tedarikçisi Pegatron’a teslim etti. Buradaki teknik ekip genç kızın cep telefonunda bulunan müstehcen fotoğraflarını ve videolarını kopyalayarak Facebook üzerinden paylaştı. Olayın duyulması üzerine genç kadın hayatının şokunu yaşayarak mahkemenin yolunu tutarak Apple hakkında 5 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

5 yıl süren davada herkes Apple’ın nasıl bit tutum sergilediğini merak ederken, gerçek daha sonra ortaya çıktı. Böyle bir olayla adının kirlenmesini istemeyen ve olayın daha çok dallanıp budaklanmaması için Apple kendi tedarikçisinin yaptığı hatayı telafi etmek adına genç kadının talep ettiği tazminat bedelinden daha fazlasını genç kadına ödedi.

Yaşanan olaylar İngiltere’nin saygın gazetelerinden biri olan Telegraph gazetesinde yayınlanması üzerine haber Apple tarafından doğrulandı. Konu hakkında bir Apple yetkilisi yaptığı yazılı açıklamada “Müşterilerimizin verilerinin gizliliğini ve güvenliğini son derece ciddiye alıyoruz ve verilerin onarım süreci boyunca korunmasını sağlamak için bir dizi protokole sahibiz. 2016 yılında politikalarımızın bu korkunç ihlalini öğrendiğimizde hemen harekete geçtik ve o zamandan beri protokollerimizi güçlendirmeye devam ettik” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close