Dünya

NATO Afganistan’da kalmayı istemediklerini açıkladı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg  bugün bir basın toplantısı düzenleyerek Kabil Havaalanı’nın güvenliğini sağlayan Türkiye, ABD ve İngiltere’ye teşekkür ederek basın toplantısındaki konuşmasına başlarken” Kabil havalimanındaki güvenliği sağlayan özellikle Türkiye, ABD ve İngiltere hükümetlerine tek tek teşekkür ediyorum. Biz NATO olarak asla sonsuza kadar Afganistan’da kalmayı hiç düşünmedik. Afganistan’daki hükümetlerin başarısızlığı bugün ki durumu ortaya getirdi ve Taliban ülkeyi tamamen ele geçirirken en büyük suçlular siyasi liderlerdir ve onların bu başarısızlıkları bugün tanık olduğumuz trajediye yol açtı” dedi.

Açıklamalarına devam eden NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Yaklaşık 20 yıldır Afganistan’da NATO müttefiklerinin askeri varlığı konusunda çıkarması gereken dersler olduğunu ifade etti. Ülkeden ayrılmak isteyenlere Taliban’ın saygı göstermesi gerektiğini belirten Stoltenberg, “Buradan ayrılmak isteyen herkesin güvenli bir şekilde ayrılması için Taliban anlayış göstermeli. Özellikle kadın ve çocuklar konusunda bu hassasiyet gösterilmeli. Geçtiğimiz yıl ABD, Taliban ile anlaşmıştı. Ama hızlı bir çöküş yaşandı ve bu çöküş sorgulanmalı. Bizlerin bundan bir ders çıkarması gerekiyor. Bizler terör ile mücadeleye devam etmek istiyoruz.. Uluslararası terörizm dünya için bir tehdittir. Ana odak, bugün insanları Afganistan’dan çıkarmak olmalıdır” diye konuştu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close