Teknoloji

Facebook’tan Taliban paylaşımlarına engel

Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesinin ardından Facebook sözcüsü, BBC’ye bugün yaptığı açıklamada, ABD yasalarına göre Taliban bir terör örgütüdür, Biz Facebook olarak kurulduğumuz ilk günden tehlikeli örgütler politikaları uyarınca şirket hizmetlerinden faydalanmasının yasaklandığını ve Taliban için açılacak hesapların kapatılacağını bildirdi.

Facebook sözcüsü bugünden itibarenTaliban’a, temsilcilerine ait ya da onun adına açılan hesapların kapatılacağı ve grubu öven içerik ve paylaşımlarının kaldırılacağını aktardığını ve kullanıcıların bu konuda kendilerini uyarmalarını istedi..

Dünyanın en büyük teknoloji firmaları Taliban’ın Afganistan’ın kontrolünü hızla ele geçirmesinin ardından Taliban’la ilgili içeriklerle nasıl başa çıkacaklarına dair ciddi sorularla karşı karşıya kalmış ve bununla ilgili olarak çeşitli denetimlere başlamıştı.

Yapılan açıklamanın devamında Afganistan’da konuşulan yerel dilleri ve yerel bağlantıları bilen bir grup Afgan uzmanını işe aldıklarını ve bu uzman grupla birlikte çalışarak Facebook üzerinde ortaya çıkan sorunların tespiti ve uyarılması konusunda yardım aldıklarını ifade etti.

Hükümetlerin tanınması konusunda kararlar almadıklarını vurgulayan sözcü, ancak “uluslararası toplum otoritesini” takip ettiklerinin altını çizdi.

Facebook’un bu açıklamasının hemen ardından Instagram ve Whatsapp’ta bu tarz bir uygulamaya geçtiklerini duyurmuştu. Bilindiği üzere yıllardır Taliban mesajlarını yaymak için sosyal medya platformlarını kullanarak yaptığı paylaşımlarla dünyaya sesleniyordu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close