Dünya

Japonya’da 7 eyalette OHAL ilan edildi

Son günlerde koronavirüs delta varyantının dünya genelinde hızla yayılmasının ardından endişe verici durumlar yaşanmaya başlandı. Dün İran’da yapılan test sonuçlarında 50 bin 228 yeni vaka tespit edildiği ve bunlardan 5 bin 163’ünün hastanelere yatırıldığı belirtilirken toplam vaka sayısı ülke genelinde vaka sayısı 4 milyon 517 bin 243’e çıktığı bilgisine ulaşıldı. Dün İran’da koronavirüs yüzünden 625 kişi daha hayatını kaybederken ülke genelinde toplam ölüm sayısının 99 bin 108 olduğu ifade edildi.

İran’da koronavirüse yakalan hastaların 7 bin 424’ünün yoğun bakım ünitelerinde tedavi gördüğü, salgının başlangıcından bu yana iyileşenlerin sayısının ise 3 milyon 786 bin 488’e ulaştığı bildirildi.

İran’da ilk doz aşının 15 milyon civarında kişiye yapıldığı açıklanırken ikinci doz aşı ise yaklaşık 5 milyon civarında kişiye yapıldığı açıklandı.

Japonya’da son günlerde hızla yeni vaka sayılarının artması üzerine Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, düzenlediği basın toplantısında, OHAL’in kapsam ve süresine ilişkin kararını açıklarken vaka sayılarında düşüş yaşanmayan 7 eyalette OHAL kapsamının tekrar başlatıldığını ve aynı zamanda farklı bölgelerde bulunan  İbaraki, Toçigi, Gunma, Şizuoka, Kyoto, Hyogo ve Fukuoka eyaletleri de OHAL kapsamına eklendiği açıklandı.

.

Halihazırda başkent Tokyo ile çevresindeki Saitama, Çiba, Kanagawa ile güneydeki Osaka ve Okinawa adasında uygulanan OHAL’in ise süresi uzatıldı.

Böylelikle ülke geneli toplam 13 eyalette 12 Eylül’e kadar OHAL uygulanacak.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close