Dünya

Taliban af ilan etti

Afgan Devlet Televizyonuna çıkan Taliban’ın kültür komisyonu üyesi Enamullah Samangani, yaptığı açıklamada Afganistan’da herkes için “af” ilan ettiklerini belirterek kadınları yönetime katılmaya davet etti.

Hiçbir zaman kadınların kurban olmasını istemediklerini dile getiren Enamullah Samangani, yönetimde olmak isteyen kadınların kendi aralarına katılmalarından duyacağı memnuniyete değinerek kadınların yönetimde yer almalarını arzu ettiklerini belirterek “Şu an yeni hükümetimizin yeni yapısı tam belirlenmemesine rağmen tecrübelerimiz doğrultusunda kadınlarında hükümetlerinin içinde yer almasını ve tüm tarafların bir arada olmasını istediğini” ifade etti.

Enamullah Samangani, açıklamasında halka İslami konularda herhangi bir baskı yapmadıklarını çünkü halkımız zaten Müslüman ve onları bu konuda zorlamamızı gerektirecek bir durum yok dedi.

Taliban ile ABD arasında 2020 yılının Şubat ayında anlaşma yapılmış ve bu anlaşma gereği uluslararası güçlerin Afganistan geri çekilmeleri başlamıştı. Aynı dönemde Afgan hükümeti ile de müzakerelere devam eden Taliban Haziran ayı itibariyle birçok ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu. Taliban ve Afganistan güçleri arasında yaşanan iç savaşta birçok kişi hayatını kaybederken ulusal güçlerin ülkeden ayrılmaya başlamasıyla birlikte Taliban’ın kısa sürede Afganistan yönetimini ele geçireceği tahmin ediliyor.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close