Dünya

Trump, Biden’i istifaya çağırdı

ABD eski başkanı Donald Trump bugün yaptığı yazılı açıklamasında, “Afganistan’da yaşananlara izin veren veren Joe Biden’ın istifa etmesi gerekir” dedi.

Trump açıklamasında ayrıca Joe Biden için meşru bir şekilde seçilmediği iddiasını yenileyerek Joe Biden’i ülkedeki koronavirüs vakalarının artması ve buna bağlı ölümlerin sayısındaki yüksek artıştan dolayı eleştirirken aynı zamanda da ekonomi, enerji ve iş konularında eleştirdi.

Donald Trum daha öncede yayınladığı bir bildiride ,Afganistan’da Amerika tarihinin en büyük yenilgisini Biden’in yaşattığını söyleyerek ülke tarihine geçtiğini söylemişti.

Hatırlanacağı üzere Joe Biden’in seçilmesinin ardından Şubat 2020’de ABD ile Taliban arasında varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başlamış ve anlaşma gereği yabancı güçlere saldırılmaması konusunda Taliban ile anlaşılmış, Taliban’da bu anlaşma sonrasında Doha’da Afgan heyeti ile müzakerelere devam ederken birçok vilayet ve ilçelere saldırısına devam ederek bazı bölgeleri ele geçirmişti.

Taliban en son olarak başkent Kabil çevresini kuşattıktan sonra önce kenar mahalleleri ele geçirmeye başlamış ve ele geçirdiği bölgelerde de yönetimi ve başkenti barışçıl şekilde devir çağrıları yaptı.

Hükümet güçlerinin başkent Kabil’den ayrılmasının ardından Taliban’ın kısa sürede Afganistan’daki yönetimi devirerek başa geçmesi bekleniyor.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close