Dünya

Facebook, İsrail karşıtı paylaşımları engelliyor mu?

Dünyanın bir çok ülkesinde son yıllarda attığı adımlar nedeniyle oldukça eleştiri alan sosyal medya platformu Facebook, İsrail karşıtı içerikleri Fransa’da engellemeye başladı.

Facebook’un bu uygulaması üzerine ülkedeki akademisyenler ve sivil toplum kuruluşları, Facebook’un İsrail’i eleştiren içerikleri sansürlemesine karşı birleşti.

Facebook’a karşı imza kampanyası başlatan Fransız tarihçi ve gazeteci Dominique Vidal, Fransa Filistin Dayanışma Derneği (AFPS) onursal başkanları, siyasetçi Jean-Claude Lefort ile araştırmacı Taoufiq Tahani’nin de aralarında bulunduğu akademisyenler, Facebook’tan İsrail’e yönelik eleştirel içerikleri sansürlemeyi sonlandırmasını talep etti.

Ülke genelinde bir çok Facebook kullanıcısının İsrail devletinin politikalarına karşı eleştiriler içeren görselleri, yazıları sildiği ya da göstermediği ifade edilen kampanya açıklamasında, çok sayıda kullanıcının bu sansüre maruz kaldığı kaydedildi.
Yapılan yazılı açıklamada “Bu keyfi müdahale, şiddet ya da pornografik içerikleri, ırkçı nefrete teşviki ya da telif hakkı ihlalini hedef almadı.” ifadesi kullanılan açıklamada, bazen ana akım medya tarafından yayımlanan basit karikatürlerin bile sansürlendiği vurgulanırken bu uygulamanın devam etmesi durumunda Facebook’un kanunsuz eylemlerine son verilmesi için hukuki yollara başvurulacağı aktarıldı.

Öte yandan İsrail gazetesi Haaretz, Tel Aviv yönetiminin Facebook ve Twitter ile gizli görüşme yaptığını ve karşıt içeriklerin platformdan kaldırılmasını istediğini yazmıştı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close