Dünya

Gine’de darbe girişimi

Gine’de askeri darbe gerçekleştirildiği öne sürüldü.

Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde’nin askeri darbeyle devrildiği iddia edildi.

Yerel basında, Özel Kuvvetler Birlikleri’nin (GFS) başındaki Albay Mamady Doumbouya’nın ve Cumhurbaşkanı Conde’nin görüntüleri paylaşıldı.

“YÖNETİME EL KOYDUK”

Bir dönem Fransız birliğinde görev yapan Doumbouya, bir grup askerle görüldüğü videoda, ülkedeki siyasi ve ekonomik durum nedeniyle yönetime el koyduklarını söyledi.

DEVLET TELEVİZYONUNDA AÇIKLADILAR

Cumhurbaşkanı Conde’nin ellerinde olduğunu belirten Doumbouya, anayasanın, hükümetin ve kurumların feshedildiğini, sınırların kapatıldığını söyledi.

Conde’yi alıkoyduğu belirtilen askerler, devlet televizyonu RTG’de darbe açıklaması yaptı.

HÜKÜMET: SALDIRI GERİ PÜSKÜRTÜLDÜ

Ancak sahadaki durum belirsizliğini koruyor. Conde hükümeti, cumhurbaşkanlığı sarayına yönelik saldırının “geri püskürtüldüğünü” duyurdu.

Bu arada sosyal medyada paylaşılan bir diğer videoda ise Conde’nin askerlerle beraber bir odada fazlasıyla bitkin olduğu görüldü.

SİLAH SESLERİ YÜKSELDİ

Gine’de ayrıca cumhurbaşkanlığı sarayının yakınında silah sesleri duyuldu. Başkent Konakri’de cumhurbaşkanlığı sarayı Sekoutoureya ve idari binaların bulunduğu Kaloum bölgesinden yerel saatle 08.00’de otomatik silah sesleri yükseldi.

FRANSIZ DERGİSİ: DARBE GİRİŞİMİ OLDU

Yerel basında çıkan haberlerde, bölgede askerlerin sokağa indiği, şehir merkezine girişlerin kapatıldığı ve yaralı askerlerin olduğu belirtildi. Fransız Jeune Afrique dergisi, olayın darbe girişimi olduğunu ve Özel Kuvvetler Birlikleri tarafından yapıldığını yazdı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close