Dünya

ABD İHA’larla gerçekleşebilecek 11 Eylül tarzı saldırıdan korkuyor

11 Eylül’ün 20. yılının anıldığı ABD’de, ülke tarihinin en büyük terör saldırısı olarak kayıtlara geçen ve yaklaşık 3 bin kişinin ölümüne neden olan saldırının hala izlerini silmeye çalışıyor.

Dünyaca ünlü Forbes dergisinin internet sitesinde, bugün yayınlanan bir yazıda 11 Eylül benzeri muhtemel yeni bir saldırının bu kez insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenlenebileceğine dair habere yer verildi.

Haberde, “11 Eylül saldırılarından önce herkes kaçırılan uçakların intihar silahı olarak kullanılabileceğini biliyordu.” notu paylaşıldı.

İHA saldırılarından korkan ABD’de bu tarz olası bir saldırıyı engellemek adına faaliyet gösteren teknoloji şirketi Fortem’in CEO’su Timothy Bean, “Kongre ve Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) yeni nesil tehdidi durdurmak için harekete geçmesi gerektiğini olabildiğince yüksek sesle haykırmak istiyorum.” dedi.

Bean, Forbes dergisine yaptığı açıklamada son zamanlarda otonom insansız hava araçlarının giderek daha yaygın hale geldiğini belirtirken ABD’de yaşanan 2001’deki saldırının bir benzerinin İHA’larla gerçekleştirilebileceği ve kitlesel kayıpların yaşanabileceği konusunda uyardı.

“Otonom insansız hava araçları ile yapılacak bir saldırıda tıpkı 11 Eylül’de olduğu gibi herkes bu olasılığın farkında ama yeterli koruma henüz mevcut değil.” denilen haberde, mühimmatlarla donatılmış İHA’ların, Irak’ta ve başka yerlerde halihazırda birçok saldırı gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close