Ekonomi

Ciro Nedir?

Ciro Nedir?

 

Ciro, Türkiye içerisinde olan herhangi bir çeşit ticari işletmenin belli bir çeşit ay, hafta veya sene içinde ürünlerinden kazanmakta olduğu hasılatıdır.

Ciro Nedir? Ve Nasıl Hesaplanır?
Ciro hesaplamaları her alanda farklı biçimlerde sağlanabilmektedir. Eğer ki ciro hesaplamalarını yaptırmayı istemekteyseniz karşınıza çıkabilecek iki değişik hesaplamalardan bir tanesini seçebiliyorsunuz. Yine bu hesaplamalardan ilki safi hesaplama modelidir. İkinci farklı olan ciro hesaplama taktiği de gayrisafi hasılat hesaplama yöntemi olarak bilinmektedir. Ciro hesaplaması bahsi geçen bir çeşit şirket içerisinde, holding de veya yine ciddi daha farklı bölgelerde de hesaplanmaktaysa mutlaka uzman bireyler tarafınca oldukça doğru bir biçimde hesaplanması gerekmektedir ve yine bahsi geçen bu hesaplamalar kazanımların görülebilmesi amacı ile kayıt altına alınır.

Ciro Nedir? sorusunun cevabından sonra sorulan diğer sorulara geçelim.

Safi Hasılat Yöntemi Nedir?
Safi hasılat taktiği bu gün ciro hesaplamalarında oldukça sık bir biçimde kullanılmakta olan oldukça güvenilir taktiklerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Safi hasılat yöntemi beraberinde yine yurt içerisinde yapılmakta olan çeşitli satışlar hesaplanmaktadır. Yine aynı oranda yurtdışı satışları ve farklı gelirler de bahsi geçen bu değişik hesaplara katılıp ciro şeklinde hesaplanıyor. Oldukça fazla karışık bir çeşit yöntem olmasa dahi bazı formüller beraberinde oldukça kısa sürelerde ciro hesabı meydana çıkıyor.

Gayrisafi Hesaplama
Ciro Nedir? sorusunun cevabından sonra sorulan diğer soru da Gayrisafi hesaplama’dır.Yine gayrisafi hasılat ile hesaplama mantığına gelirsek gayrisafı hasılatın ciro hesaplamalarında bir tek 3 aşama gerekir. Ciro hesaplamaları çerçevesinde kullanılmakta olan yine gayri safi yöntemi beraberinde yurt içerisinde yapılmakta olan çeşitli satışlar da farklı gelir alanları ve yurt dışı hesaplamaları da göze alınarak yapılmaktadır. Gayri safi hasılatın safi hasılattan daha farklı olduğu bir yön de bu ürünlerden yapılmakta olan çeşitli iadelerin ve yapılmakta olan bazı indirimlerin hazırlanmakta olan toplam rakamlardan düşürülmesi işlemidir. Dolayısı ile ortaya elde edilmekte olan net satışlar çıkar. Safi ve gayrisafi hasılat hesaplamaları sonucunda da meydana brüt satış oranı ve yine net satış oranları da çıkabilmektedir ki sonuç olarak istediğimizi almış bulunuyoruz ve artık bu hesaplamalar ile her türlü ciro hesaplamasını ivedilikle gerçekleştirebiliyoruz.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close