Teknoloji

Siber suçlular yine şifrelerin peşine düştü

Siber suçlular yine şifrelerin peşine düştü

 

Siber güvenlik konusunda dünya lideri olmayı başaran ESET, 2021 senesinin ikinci dört ayını kapsamakta bulunan T2 2021 Tehdit Raporu’nu resmi bir şekilde paylaştı. Rapor Mayıs ayı ila Haziran aylarının içinde fidye yazılımlarının sürekli olarak çok daha agresif hale gelmiş olduğunu; kaba kuvvet ile alakalı saldırıların, evden çalışmaya devam eden ve idari görevlerini uzaktan yapmaya devam eden kişileri hedef almakta bulunan kimlik avı saldırılarının artış gösterdiğini de ortaya koymuş durumda.

ESET şirketinin elde etmiş olduğu verilerine bakılırsa, 2021 senesinin ilk dört ayı içerisinde ön planda yer alan fidye saldırıları süren dönemde de yoğunluğunu çok daha fazla arttırıp bugüne kadar gerçekleşen en büyük fidye taleplerine ulaşmış oldu. Bu dönem içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük boru hattı firması olarak öne çıkan Colonial Pipeline’ın operasyonlarını kapatmış olan saldırı ve Kaseya BT yönetim yazılımında bulunan bir güvenlik açığından faydalanmış olan tedarik zinciriyle alakalı saldırı, yalnızca siber güvenlik endüstrisi içerisinde değil öteki pek çok sektör içerisinde de hissedilmiş olan şok dalgalarına sebep oldu. Her iki tane önemli vaka da siber saldırıdan çok daha önemlisi finansal kazanç ön plana çıkmış durumdaydı. Kaseya’ya gerçekleşen saldırının failleri 70 milyon Amerika Birleşik Devletleri doları fidye belirlemiş oldu ve bu şu zamana dek bilinmekte olan en ağır fidye talebiydi.

 

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close