Gündem

Tiroid Kanserinin Görülme sıklığında %185’lik bir artış

Tiroid Kanserinin Görülme sıklığında %185'lik bir artış

 

En saygın durumda bulunan uluslararası tıp dergileri arasında bulunan JAMA’da paylaşılan çok özel yeni bir çalışma, tiroid kanserinin görülmesiyle alakalı sıklığın dünya üzerinde %185 oranında artış gösterdiğini ortaya çıkardı. 195 tane ülkenin bulunmuş olduğu bu çalışma içerisinde Türkiye de yer almakta. Çalışmanın bir başka önemli olarak görülen sonucu, dünya üzerinde tiroid kanserine bağlı durumda bulunan ölüm oranları artış gösterirken Türkiye içerisinde de bu oranın azalma gösteriyor olması.

Amerikan Tıp Birliği aracılığıyla yayınlanmış olan ve dünya üzerindeki en saygın tıp dergilerinden bir tanesi olarak öne çıkan JAMA’da tiroid kanseri net bir şekilde masaya yatırılmış oldu. 195 tane ülkenin üstünde yapılmış olan ve çarpıcı sonuçların yer almış olduğu bu çalışma içerisinde Türkiye’de yer almakta. Çalışmanın paylaşılmış olan sonuçlarını değerlendirmiş olan Endokrin Cerrahi Uzmanı olarak görev yapan Profesör Doktor Erhan Ayşan, bu denli geniş kapsama sahip çalışmaları literatür içerisinde çok ender görmüş olduklarına da vurgu yaptı.

Yeditepe Üniversitesi’nin Endokrin Cerrahi Bölümü içerisinden Profesör Doktor Erhan Ayşan Tiroid kanseriyle alakalı görülme sıklığının bütün dünya üzerinde %185 artış gösterdiğini ve bunun da endişe verici bir değer olduğunu açıkça ifade etti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close