Gündem

100 tane çocuktan 7’sinde gecikmiş dille beraber konuşma problemi bulunuyor

100 tane çocuktan 7’sinde gecikmiş dille beraber konuşma problemi bulunuyor

 

Doğum öncesinin yanı sıra doğum anı veyahut doğum sonrasındaki sebeplere bağlı bir şekilde ortaya çıkmış olan anatomik, fizyolojik veyahut nörolojik, özellikli durumlar, bebeğin iletişimin yanı sıra dil ile birlikte konuşma becerilerinin gelişmesini de olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir. Erken çocukluk dönemi içerisinde ülkemizde ortalama olarak yüz tane çocuktan en azından yedi tanesinde gecikmiş dille beraber konuşma problemi olduğunu açık bir şekilde ifade eden Profesör Doktor Ahmet Konrot, erken teşhis edilmesinin çok önemli olduğuna da dikkat çekmekte.

Konuşma denildiği zaman aklımıza ilk olarak gelen şeyin, insanların doğal bir şekilde üretebilmekte oldukları bazı seslerin dilin sistematiğine uygun bir şekilde kullanılması olduğunu açık bir şekilde ifade eden Profesör Doktor Ahmet Konrot açıklamasında bir başka ifadeyle beraber konuşmanın, sözel dilin sesler kullanılarak ifade edilmesi anlamına geldiğini belirtti. Konuşmasının devamında ise çocukların diliyle beraber konuşmayı, etraflarında konuşulmakta olan dili dinleyip ve işitmiş olduklarını uygulayıp öğrenmekte olduklarını açıkça belirtti. Bu yolun ise dil kodunun kurallarını edinebilmelerini sağladığını ifade eden Konrot konuşma yolu ile ifade edilmekte olan dil hemen öğrenilmediğini, zaman içerisinde yerleşmekte olduğunu ve edinildiğini ifade etti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close