Gündem

Adana Lezzet Festivali içerisinde bir gastronomi şovu yapıldı

Adana Lezzet Festivali içerisinde bir gastronomi şovu yapıldı

 

5. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, çok ünlü şeflerin yanı sıra konuşmacılarla beraber Adana ilinin gastronomi ile birlikte ticaret ve de turizminin nabzını tutmayı sürdürüyor.. Atıksız festivalin dahilinde toplanmış olan atıklar ise ‘Atıksız Şehir Adana Projesi’yle alakalı olarak komposta dönüştürülüp tarım topraklarının iyileştirilmesi için kullanılmış olacak.

Coğrafya Lezzettir adlı temayla bu sene kapılarını açmış olan 5. Uluslararası Adana Lezzet Festivali birbirinden önemli ve ünlü şeflerin yanı sıra konuşmacıları ağırlamayı sürdürüyor.. Festivalin ikinci günü içerisinde fast food yemek kültürüne karşı çok iyi bir alternatif şeklinde, ‘iyi, temiz ve adil gıda’ adlı mottoyla geleneksel gıdanın tüketilmesine yoğunlaşmış olan Slowfood hareketi ilgileri çekmeyi başaran konulardan bir tanesi oldu. Mutfak kültürü araştırmacılarından biri olan Nilhan Aras moderatörlüğüyle, Slow Food Adana Birliği’nin Lideri olarak görev yapan Pırıl Bilici ile birlikte Slowfood Antakya Birliği’nin Lideri olarak görev yapan Kenan Yurttagül ve Slow Food Tarsus Birliği’nin Lideri olarak görev yapan Yasmina Lokmanoğlu geleneksel ve de yerel yemeklerle beraber yeme biçimlerini, yerel ekosistemlerin özelliklerini koruyabilmenin teşvik edilmesinin üstüne çok önemli bilgileri de paylaşmış oldu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close