Gündem

Paris İklim Anlaşması ile alakalı gereklilikler nasıl yerine getirilecek?

Paris İklim Anlaşması ile alakalı gereklilikler nasıl yerine getirilecek?

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) içerisinde resmi bir şekilde kabul edilmiş olan Paris İklim Anlaşması, bugüne dek en kapsamlı ve aynı zamanda en bağlayıcı iklim anlaşması şeklinde öne çıkmış durumda. Anlaşma imza atan ülkelerin 2030 senesi içerisinde karbon emisyonuyla alakalı değerlerini yarı yarıya, 2050 senesi içerisinde de sıfıra indirmesini hedeflemekte. İmza atmış olan ülkelerin hedeflenmiş olan karbon salımı değerlerini yakalayabilmesi amacıyla Birleşmiş Milletler kaynaklarını kullanacak olmasını amaç edinen Paris İklim Anlaşması, Küresel Isınma’nın kritik bir şekilde görülmekte olan 1,5 derecede durdurulabilmesi ve iklim değişikliğinin önüne geçebilme amacıyla da insanlığın atmış olduğu ortak bir adım şeklinde görülmekte.

Yapılmış olan anlaşmanın hedeflerine dikkatleri çekmiş olan yenilenebilir enerji ve aynı zamanda mühendislik şirketi Üçay Grup CEO’su olarak görev yapan Turan Şakacı açıklamasında ülkemizin yenilebilir enerjideki potansiyelinin fazlasıyla üst seviyede olduğunu açıkladı. Bu söz konusu potansiyelin kullanılabilmesi durumunda hem karbon salımının azaltılabilmesi hem ise enerji üretimi konusunda fosil yakıt tüketiminin sıfıra indirilebileceğini ifade eden Şakacı, bunla beraber de ülkenin ekonomisine çok büyük katkılarda bulunulabileceğini açıkça ifade etmiş oldu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close