Dünya

Rus savaş uçakları İdlib’e saldırdı

Rus savaş uçakları muhaliflere ait uçak gözlemevinden açıklamalara göre İdlib’in Has, Secne, Teri, Rekaya köyleri ile Lazkiye’nin Kebine köyüne saldırılar düzenlediler. alınan bilgiye göre, Lazkiye’nin Kebine köyüne, İdlib’in Teri, Secne, Rekaya ve Has köylerine saldırı düzenlendi.

İdlib Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) Müdürü Mustafa Hac Yusuf yaptığı açıklamada “ Rus savaş uçaklarının saldırısı sonucu İdlib’in kırsalında bulunan Has köyünde 13 sivil hayatını kaybederken 20 sivilinde ağır yaralndığını” açıkladı. Saldırı esnasında Rus savaş uçaklarının saldırısı sonucu hamile bir kadının hayatını kaybettiği anların görüntüleri sosyal medyada infiale neden oldu.  Gün içinde Esed rejiminin de İdlib’e düzenliği saldırıda 2 sivil hayatını kaybederken 23 sivilde yaralanmıştı.

İdlib bölgesine bugün yapılan saldırılar sonrasında böylelikle 15 sivil hayatını kaybederken 43 sivilde yaralanmış oldu.

Kurban Bayramı süresince İdlib bölgesine Esed rejimi ve Rusya’nın yaptıkları saldırılar sonrasında Han Şeyhun ilçesi ve civar köylerinde 124 bin sivilin bölgeden ayrılmak zorunda kaldığı yerel sivil kuruluşları tarafından açıklandı.

Suriye’de başlayan iç savaş sonrasında İdlib ilk günden bu yana muhaliflerin kalesi olarak savaş vermeye devam ediyor. Nüfusun 4 milyon olduğu İdlib’in merkezi 2015 yılında muhaliflerin kontrolüne geçtikten sonra Esed rejimi ve destekçisi Rusya’nın en yoğun hedefinde olan bölgelerin en başında geliyor.

Türkiye İran ve Rusya arasında 2017 yılının Mayıs aylarında Astana’da yapılan toplantıda İdlib ve çevresi Gerginliği Azaltma Bölgesi olarak ilan ettiler. İdlib’de rejim güçlerinin sık sık ateşkes ihlali sonrası Rusya ve Türkiye ek mutabakata varmıştı.

Esed rejimi 17 Eylül 2018 günü Rusya’nın Soçi kentinde imzaladıkları mutabakata rağmen halen saldırılarına devam ediyorlar.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close