Dünya

Amazonlarda yangın büyüyerek devam ediyor

Brezilya’da Amazon yağmur ormanlarında Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsünün (INPE) verilerine göre, yılbaşından bu yana yaklaşık olarak 83 binden fazla yangın çıktı. INPE, ülkede hala yerli kabilelerin yaşadığı Bölgede halen yangın 148 bölgede devam ederken özellikle yerli kabilelerin olduğu bölgelerde şu ana kadar 3 bin 553 yangınla mücadele edildiği bildirildi..

Brezilya’da Amazon yağmur ormanlarında NASA uydu verilerine göre son 9 yılın en çok yangın yaşandığı bir döneme gelindi. Amazon yağmur ormanlarında süren yangınlar için Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro yaptığı açıklamada “ Devam eden yangınlar için komşu ülkelerden Venezuela hariç tüm ülke temsilcileri ile 6 Eylül tarihinde Kolombiya’nın Leticia şehrinde bir toplantı düzenleneceğini açıkladı.

 2019 yılında Brezilya’da 730 bin yangın alarmı yapıldı

Global Forest Watch sitesine göre de 1 Ocak 2019 ile 28 Ağustos 2019 tarihleri arasında Brezilya’da Amazon ormanlarında meydana gelen binden fazla yangın için alarmı verildi.

Yapılan yangın ihbarları ve alarmlarının %29’u maden ocaklarının bulunduğu bölgelerde, %5’inin ise el değmemiş ormanlık alanları kapsadığı dikkat çekildi.

Yerli kabileler yangınlar karşısında çaresi

Amazonlarda yaşayan yerli kabileler, bölgelerinde yaşanan orman yangınlarının kendi kabilelerini de tehdit ettiğini ve çoğu zaman çaresiz durumda kaldıklarını açıkladılar. Brezilya’da Amazon ormanlarında bulunan Bau kabilesinin şefi Mydje Kayapo “Yaşanan yangınlar bizlerin yaşam alanlarına hızla yaklaşmakta ve bizler için ciddi tehdit oluşturmakta. Yangınları izlemek ve takip etmek için bir grup kurduklarını, kabilelerini sadece yangından değil aynı zamanda bölgede bulunan kaçakçılar, bölgeyi sömürmek isteyen kişilerden ve madencilerden korumaya çalıştıklarını” ifade etti.

Sözlerine devam eden Kayapo “ Artık Amazonlardaki yağmur ormanları hem yangınlar hem de tahrip edilme sonrası hızla azalmakta bunlara karşı tüm kabilelerin tek bir çatı altında toplanması gerekmektedir. Yangınlar sonrasında ormanlık alana yeni yerleşim birimleri kurmalarına ve ormanlarımızı istila etmelerine izin vermeyeceklerini” belirterek sözlerini tamamladı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close