Dünya

Trump’tan AB Büyükelçisine ‘soruşturmaya gitme’ talimatı

ABD Başkanı Donald Trump’ın başkanlık kampanyasına 1 milyon dolar bağış yapan oteller zinciri sahibi Sondland’ın, Trump ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasındaki  telefon görüşmeleri ile ilgili çok önemli önemli bilgilere sahip olduğu ileri sürüldü.

ABD Dışişleri Bakanlığı da “azil soruşturması” ile ilgili Temsilciler Meclisi’nin ifadeye çağırdığı ABD’nin Avrupa Birliği Büyükelçisi Gordon Sondland’a ifadeye gitmemesi için talimat verdi.

İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın talimatına sert tepki gösterdi.

Schiff, Sonland’ın Trump ve Zelenskiy arasındaki telefon görüşmesine ilişkin hassas öneme sahip bilgilere ve Ukraynalı yetkililerle kendisi arasındaki önemli mesajlara sahip olduğunu söyledi.

Bilgilerin Trump’ın azil sürecindeki önemli delillerden biri olduğunu öne süren Adam Schiff, tanığın ve mesajların yönetimle eşdeğer olan Kongreye teslim edilmemesinin, anayasal işlevlerin önlenmesine yönelik çok güçlü bir kanıt olduğuna vurgu yaptı.

Sondland’ın avukatlığını üstlenen Robert Luskin ise müvekkilinin ABD’nin çıkarlarına göre hareket ettiğini belirterek, bildiklerini İstihbarat Komitesi önünde anlatmaya hazır olduğunu söyledi. Luskin Sondland’ın hayal kırıklığı yaşadığını ancak talimata uymak zorunda kaldığını vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, temmuz ayında yaptığı görüşme, ABD Kongresindeki Demokratların Trump’un azledilmesine yönelik soruşturma açmasına neden olmuştu.

Trump’ın Zelenskiy’e telefonda Demokrat başkan aday adayı olan Joe Biden’ın oğlunu soruşturmasının istediği iddia edilmişti. Trump, telefon görüşmesinin teamüllere uygun olduğunu savunmuş “Birileri Biden’ı araştırmalı” demişti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close