Ekonomi

Organik gıda sektörü tüketiciyi kandırıyor

Sağlıklı beslenme ile ilgili bilinç giderek artarken aynı doğrultuda katkısız ve doğal olan gıdalara karşı olan talepte de artış yaşandı.

Ancak tüketiciler, “organik” olduğu belirtilerek üreticiler tarafından piyasaya sürülen ürünlerin gerçekten organik olup olmadığını merak ediyor.

Gıda uzmanları, çok yüksek fiyatlara satılan ve organik olduğu ifade edilen gıda ürünleri ile ilgili tüketicileri uyarıyor. Uzmanlar. Ürünün organik olup olmadığını anlamanın tek yolunun, ürün sertifikasının incelenmesi gerektiğini belirtiyor.

Uzmanlar, ürünün etiketinde yazan her “doğal” ibaresinin gerçek olmadığını belirterek, tüketicilerin ürüne bakarak organik olduğunu anlamasının söz konusu olamayacağını ifade ediyor. Mevsimi olmamasına rağmen satılan ürünlere şüpheyle yaklaşılması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, bir ürünün organik olup olmadığını gösteren en önemli belgenin, üzerinde yer alan Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından organik tarım uygulaması yapıldığına dair logonun bulunduğu etikete dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Ayrıca ürünün Pazar tezgahında satılması durumunda da tezgahın herhangi bir yerinde bu etiketin bulunması gerektiği açıklanıyor.

“Organik” ibaresinin, tamamen doğal olan maddelerle, doğal koşullarda yapılan üretim şekli olduğuna vurgu yapan uzmanlar, toplumda ürünün şekli bozuk olduğunda, rengi normal olmadığında ve biçimi düzensiz olarak görüldüğünde organik olduğuna yönelik yanlış bir algı bulunduğunu söylüyor.

Şekli bozuk olan her ürünün organik olmadığını ifade eden uzmanlar, özelikle bazı üreticilerin organik olmayan ürünü organik gibi pazarladığını belirterek bunun tüketicinin kandırıldığını söylüyor. Organik olmayan ancak organik fiyatına satılan ürünlerin etiketlerine bakılması gerektiğini belirten uzmanlar, organik etiketi olmayan hiçbir ürünün satın alınmaması gerektiğini ifade ediyor.

 

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close