Dünya

ABD’nin kafası karışık

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Türkiye’nin Barış Planı Harekatı ile ilgili kınanmasına Rusya ile birlikte engellerken, ABD Dışişleri Bakanlığı da Türkiye’nin Güney sınırıyla yaşadığı milli güvenlik kaygılarını anladıklarını, ancak Türkiye’nin operasyonunu tasdik etmediklerini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey yetkili, basın mensuplarının katıldığı telekonferansta  Barış Pınarı Harekatı’ ile ilgili değerlendirme yaptı.

Yetkili, Türkiye’nin endişelerini anladıklarını, DEAŞ terör örgütüyle mücadele etmek için PKK/YPG’ye ihtiyaçları olduğunu açıkladı.

Yetkili, ABD’nin ortaklarının ağırlıklı olarak PKK’nın Suriye uzantısı olan YPG’nin olduğu SDG kuvvetleri olduğunu söyledi. ABD’li yetkili, bu durumun Türkiye’nin 35 yıldır PKK’lı hainler tarafından düzenlenen terör saldırıları nedeniyle acı çektiğini ve ülkesinin PKK’ya verdiği destek nedeniyle sorun oluşturduğunu da bildirdi.

Türkiye’nin haklı endişelerinin olduğunu ancak harekatın terör örgütü DEAŞ ile mücadele eden PKK/YPG’nin çoğunlukta oluğu SDG mensuplarına zarar verdiğini, bölgede istikrarsızlık ve güvensizlik oluşturduğunu da belirtti. Yetkili, bu nedenle Türkiye’nin askeri harekatını kesinlikle onaylamadıklarını vurguladı.

Türkiye’nin harekatına müdahale etmeyeceklerini kaydeden yetkili, Türkiye’nin belirtilen bölgelerin haricindeki yerlere çıkması, sivil ölümlerine neden olması ya da insan haklarını ihlal etmesi durumunda ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalacağına da vurgu yaptı.

YPG/PKK’nın DEAŞ terör örgütü militanlarının tutuklu bulunduğu hapishaneleri kontrol altında tuttuğunu belirten ABD’li yetkili, Türkiye’nin düzenlediği askeri harekatın hapishanelerin güvenliğini de tehdit ettiğini öne sürdü.

Öte yandan bir başka bakanlık yetkilisi harekatın durdurulması ve YPG/PKK’nın tehditlerin devre dışı bırakılması için bazı çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bu çalışmaların başında da terör örgütü PKK’nın Suriye kanadı YPG ve Türkiye arasında ara buluculuk yapmak olduğunu açıkladı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close