Gündem

ABD’nin olası yaptırımlarına misliyle mukabele ederiz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye’nin düzenlediği Barış Pınarı Harekatıyla ilgili olarak ABD Hazine Bakanlığı’nın Türkiye’ye yönelik yaptırım hazırlığı yapmak için kolları sıvadığına yönelik yapılan açıklamalarla ilgili olarak, “Tam mütekabiliyet çerçevesinde misliyle mukabelede bulunacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır” diye konuştu.

Sözcü Aksoy, muhtemel yaptırımlara Türkiye’nin misliyle karşılık vereceğinin unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Barış Pınarı Harekatı’nın başladığı an ABD yönetimine bilgi verildiğini ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada harekatın hedefinin ve kapsamının net bir şekilde uluslararası kamuoyuyla paylaşıldığını hatırlatan Aksoy, Türkiye’nin milli güvenliğini tehdit eden terör örgütleriyle mücadele ettiğini ve mücadelenin kararlı bir şekilde sürdürüleceğini açıkladı. Aksoy, bu mücadeleye karşı atılacak her türlü adıma karşı “tam mütekabiliyet” çerçevesinde “misliyle mukabelede” bulunulacağını ve bundan kimsenin şüphesinin olmaması gerektiğini bildirdi.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yönelik olarak yaptırım getirme yetkisini tanıyan başkanlık kararnamesini imzalayacağını ifade etmişti. Trump, yaptırımların şimdilik uygulanmayacağını da öne sürmüştü.

Mnuchin, Trump’ın Suriye’nin kuzeyine düzenlenen Barış Pınarı Harekatı’ndan “endişe duyduğunu” söyleyerek, Trump’ın Türkiye’nin tek bir DEAŞ savaşçısını bile kaçırmaması gerektiğini, bunun zorunlu olduğunu söylemek istediğini belirtti.

Mnuchin, yaptırımların şimdilik yürürlüğe konulmayacağını da söyledi.

Mnuchin, Türkiye’nin finansal kurumlarını uyararak, kendilerine yaptırım gelebileceğinin altını çizdi ve “Bir kez daha söylüyorum şimdilik yaptırım yok” demişti. Mnuchin ayrıca, bunun kendilerine verilen en geniş başkanlık yetkilerinin olacağına da vurgu yapmıştı.

 

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close