Dünya

Arap Birliği’ne göre Barış Planı Harekatı işgal

Türkiye tarafından Suriye’nin kuzeydoğusuna düzenlenen ve oluşturulmak istenen terör koridorunun önlenmesi için gerçekleştirilen Barış Planı Harekatı’na uluslararası tepkiler devam ediyor. Arap Birliği de Türkiye’nin harekâtını sert bir dille kınadı, teröristlere büyük destek verdi.

Arap Birliği dışişleri bakanları, Mısır’ın çağrısı ile Barış Planı Harekatı’nı için Kahire’de toplandı. Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt, toplantının ardından açıklama yaparak, Türkiye’nin düzenlediği askeri harekâtı “Arap ülkesinin işgali ve egemenliğine saldırı” olduğunu iddia etti, terör örgütü PKK/PYD’yi bir Arap ülkesi olarak gördüğünün sinyalini verdi.

Arap Birliği’nin dönem başkanı olan Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el Hekim, Barış Planı Harekatı’nın insani krizi tırmandıracağı öne sürerek, harekatın Suriye halkının acılarını daha da artıracağını iddia etti.

El Hakim, Türkiye’nin düzenlediği askeri harekâtın teröristlerin tekrar birlik olma kapasitelerini kuvvetlendireceğini ve dünyanın DEAŞ’a karşı verdiği mücadeleyi baltalayacağı iddiasını da savundu.

Barış Planı Harekatı ile ilgili açıklama yapan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de Adana Mutabakatı’nı hatırlattı ve bu mutabakata uyulması gerektiğini yineledi.

Zarif, Türkiye ve Suriyeli Kürtler ile Esed rejimi arasında ülkesinin arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Zarif Barış Planı Harekatı’ndan önce Adana Mutakabatı’nı gündeme getirmişti.

1998’de Türkiye ile Suriye arasında Adana Mutabakatı imzalanmıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bu konu ile ilgili açıklama yapmış, Suriye’de siyasi bir çözümün olması durumunda Türkiye’nin konuşabileceğini, ancak rejimin halihazırda ülkenin kuzeydoğusunu kontrol edemediğini belirtmişti. Çavuşoğlu, böyle bir durumda rejimin Adana Mutabakatı’nı nasıl uygulayacağını sordu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close