Dünya

Trump yaptırım kararnamesini imzaladı

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı ile ilgili ABD yönetimi, yaptırım tehdidinde bulunmuştu. Sonuçta da Suriye’ye yönelik operasyonunu hedef aldı ve 3 bakanla 2 bakanlığı yaptırım listesine aldığı.

ABD Donald Trump da yaptırım kararnamesini imzaladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Milli Savunma Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez  yaptırım listesine alındı.

ABD hükümetinden yapılan açıklamada, Türk hükümeti tarafından atılan adımların, “’masum sivilleri tehlikeye attığı ve DEAŞ’ı yenilgiye uğratmaya yönelik mücadeleye zarar verdiği” iddia edildi. Bu açıklamayla ABD’nin bir kez daha terör örgütü PKK/YPG’ye verdiği destek gün yüzüne çıktıb

Açıklamada, bakanlıklar ve yetkililerin yaptırım listesine alınmasının nedeninin, “Türk hükümetinin bölgenin barışı, güvenliği ve istikrarını daha fazla bozan eylemlerinin bir sonucu olduğu” olduğu vurgulandı.

ABD Maliye Bakanlığı, gerekli görüldüğünde Türk Hükümeti yetkililerine ve kurumlarına ek yaptırımların da uygulanabileceği ifade edildi.

ABD Maliye Bakanı Steven Mnuchin, ABD’nin, Türk kuvvetlerini gerilimi tırmandırması, masum sivilleri tehlikeye atması ve bölgenin istikrarsızlaştırılmasından Türk hükümetini sorumlu tuttuğunu söyledi.

Yapılan açıklamada, alınan ek olarak yaptırım listesine alınan kişilerle işlem yapanlara da yaptırım uygulanacağı ifade edildi.

Yeni yaptırımlar, kara listeye alınanların ABD’deki mal varlıklarının dondurulurken, ABD’lilerin de yaptırım listesinde olanlarla iş yapmasına yasak getiriyor.

İmzalanan kararname doğrultusunda Türkiye’den ithal edilen çeliğe yine yüzde 50 gümrük vergisi uygulanacak ve 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması müzakereleri sonlandırılacak.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close