Ekonomi

Zirvede yine ASELSAN var

Turkishtime’ın hazırladığı “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge harcaması yapan şirketleri” araştırmasının sonçuları belli oldu. Araştırmaya göre 2018’de en fazla Ar-Ge harcaması yapan şirket, 2 milyar 162 milyon 839 bin 458 lira ile ASELSAN oldu.

Ar-Ge 250 araştırmasının ilk 10’unu savunma ve havacılık sektöründen 4, otomotiv sektöründen 3, beyaz eşya sektöründen 1, iletişim sektöründen 1, elektronik sektöründen de 1 şirket yer alıyor.

Sıralamadaki İlk 10’da yer alan savunma ağırlığına karşı ilk 50’nin içinde otomotiv sektörü lider durumda bulunuyor. İlk 50’deki otomotiv ve otomotiv yan sanayii şirketlerinin sayısı ise 11.

Geçtiğimiz yıllardaki gibi bu yıl da Ar-Ge 250 araştırmasının en tepesinde yer alan şirket, kamu kuruluşu ASELSAN. Şirketin bu yılki Ar-Ge harcamaları 2 milyar 162 milyon liraya yükseldi. Bu harcamalar geçtiğimiz yıl 1 milyar 674 milyon TL düzeyindeydi.

Bilindiği gibi ASELSAN, cirosunun yüzde 24’nü Ar-Ge’ye ayırıyor.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, şirketin 2018’dedeki Ar-Ge harcamalarının 65 milyon dolarını öz kaynaklarından, 410 milyon dolarını ise dış kaynaktan olmak üzere toplam 475 milyon dolar olduğunu açıkladı.

ASELSAN sözleşmeli projelerin haricinde her yıl cirosunun yüzde 7’sini yenilikçi araştırmalarla var olan sistemlerin ileriye taşınması ve yeni teknolojileri de mevcut sistemlere entegre etmek için ayırıyor.

Ar-Ge 250’nin ikinci sırasında ise havacılık sektörünün ulusal dev kuruluşu Tusaş yer alıyor.

 

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close