Politika

Dışişleri’nden Af Örgütü’ne sert kınama

Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Af Örgütü’nün Barış Pınarı Harekatı’na yönelik raporunda söyledi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, asılsız iddiaların, Suriye’den kaynaklanan ve Türkiye’nin milli güvenliğine kasteden terör tehdidine karşı yapılan mücadeleye karşı karalama kampanyasının bir parçası olarak değerlendirildiği belirtildi. Barış Pınarı Harekatı’nın, bir yandan Türkiye’nin milli güvenliğini, hem de takip ettiği ayrılıkçı gündemle Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden terör örgütü PYD/YPG’ye karşı yürütülen terörle mücadele operasyonu olduğunun altı çizildi.

Yapılan açıklamada, harekâtın planlama aşamasında ve uygulamasında yalnızca PYD/YPG unsurları ile bu unsurların barınakları, sığınakları, mevzileri, silahları, araç ve gereçlerinın hedef alındığı vurgulandı.

Açıklamada, harekat sırasında gerek sivillerin gerekse sivil altyapıların zarar görmemesi konusunda hassasiyetle davranıldığına işaret edilerek, “Harekata destek veren Suriye Milli Ordusu’nun, kendi unsurlarının neden olduğu iddia edilen sivil zayiat vakalarını incelemek üzere bir soruşturma komisyonu kurduğunu bu vesileyle hatırlatmakta fayda görüyoruz” denildi.

PYD/YPG’nin, AB ile NATO tarafından da terör örgütü olarak kabul edilen PKK ila olan bağının ve işlediği suçlarla ile ihlallerinin defaatle belgelendiğine vurgu yapılan açıklamada, Uluslararası Af Örgütü’ne de çağrı yapılarak, “Kendisi de dahil olmak üzere bağımsız uluslararası kuruluşlarca yapılan bu çalışmaları yeniden incelemeye davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Uluslar arası Af Örgütü, Türkiye’nin Barış Pınarı Hakeratı’nda “savaş suçu işlendiğini” iddia etmişti.

12-16 Ekim tarihleri arasında 17 kişi ile yapılan görüşmelerin sonuçlarına göre Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada, “yerleşim bölgelerinde evlere, fırın ve okullara ayırım gözetmeden saldırılar düzenlendiği” iddiasında bulunmuştu. Af Örgütü’nün PKK destekçileri ile görüşme yaptığı ve örgütün, teröristlerin kara propagandasını yayma çabalarına başladığı ifade edilmişti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close