Politika

PYD/YPG, ABD’nin dostu değil

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, PYD/YPG’nin ABD’nin dostu olduğunun söylendiğini, aslında o terör örgütlerinin ABD’nin dostu olmadığını söyledi. Kılıç, terör örgütünün ABD’nin desteğini kullandığını, nihai hedefinin ise Suriye’de Marksist bir devlet kurmak olduğunu belirtti. Kılıç, Türkiye’nin temel amacının Suriye’nin toprak bütünlüğünün ve siyasal birliğinin sağlanması olduğunu vurguladı.

Türkiye ile ABD arasındaki Suriye’nin kuzeyine ilişkin yapılan anlaşmayla ilgili açıklama yapan Büyükelçi Kılıç, anlaşmanın, kesinlikle ateşkes olmadığını, ateşkesin yasal iki taraf arasında yapılabileceğini, anlaşmanın bölgedeki YPG/PYD unsurlarının bölgeden çıkmasını sağlamak için operasyonun durdurulması anlamını taşıdığını belirtti.

ABD yönetiminde “Suriyeli Kürtler”le “YPG/PKK” terör örgütü arasında kafa karışıklığının bulunduğunu kaydeden Kılıç, YPG/PKK’nın bölgedeki tüm Kürtleri temsil etmediğini vurguladı.

Kılıç, PYD/YPG’nin Türkiye için varoluşsal bir tehdit olduğuna işaret ederek, Suriye’nin kuzeyinde yapılan YPG/PKK’ya yönelik operasyonla DEAŞ’la mücadelenin birbirlerini dışlayan adımlar olmadığını bildirdi. Kılıç, Biz PKK elinde 40 bin insanımızı kaybettik” dedi.

ABD’li senatörler Cumhuriyetçi Lindsey Graham ve Demokrat Chris Van Hollen’ın Türkiye’yi hedef alan yaptırım tasarısı ile ilgili olarak konuşan Kılıç, Graham ve Van Hollen gibi üst düzey senatörlerin verdiği mesajların Türk insanının duygularını incittiğini söyledi.

ABD’nin DEAŞ’a karşı mücadele etmek için PYD/YPG ile iş birliği yapmasının büyük bir hata olduğunun altını çizen Kılıç, bir terör örgütüne karşı başka bir terör örgütünün kullanılması ile başarılı bir operasyonun yapılamayacağının altını çizdi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close