Gündem

Terör bitiğinde hedefler yakalanacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Mehmetçiğin mücadelesi sonucunda Türkiye terör illetinden kurtulduğunda çok şeyden kurtulmanın söz konusu olduğunu ve konulan hedeflerin rahatlıkla yakalanacağını söyledi.

Terör olmasaydı Ar-Ge ve inovasyon odaklı dönüşümün çok uzun yıllar öncesinden yapılabileceğini ifade eden Gülle, bu şekilde olması durumunda ihracatın, üretimin, sanayini, zenginliğin ve kişi başı milli gelirin çok daha farklı olacağını vurguladı.

Gülle, yıl sonu ihracat seviyesinin 182 milyar dolar olduğunu ifade ederek Türkiye’nin yıl sonu ihracat hedefine doğru hızlı bir şekilde ilerlediğini dile getirdi.

Gülle, Türkiye’nin, ihracat birim değerini kesinlikle yükseltmesi gerektiğine işaret ederek, yapılan her işe akıl, fikir, ilim ve bilim konulmasını istedi. Gülle, her işe daha faza bilim konulmasının önemine dikkat çekerek, iş dünyası olarak üniversitelerle çok daha fazla projenin gerçekleştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Türkiye’nin ancak bu şekilde ilerleyebileceğini hatırlatan TİM Başkanı Gülle, sektör bazında hazır giyim olarak 14 dolarlık katma değer yarattıklarını, tekstilin ise kilogramda 4,5 dolarlık katma değerinin olduğunu hatırlattı.

Gülle, çıkacak sonuçların endüstride uygulanması, sosyal hayata geçmesi ve üretilmesi sonucu çok daha fazlasının elde edilmesi için imkanları olduğunu söyledi.

Çok başarılı hikayelerin olduğunu ve aynı yere ısrarla vurmak gerektiğini vurgulayan TİM Başkanı Gülle, bugünün değil geleceğin tasarlanması gerektiğine işaret ederek,”İhracat birim fiyatımızı 2 doların üstüne taşımalıyız” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close