Dünya

İsrail Doğu Kudüs’te yine bir binayı yıktı

İsrail işgal altında tuttuğu bölgelerde Filistinlileri taciz etmeye devam ediyor. İsrail’e bağlı olan Kudüs Belediyesi, işgal altında olan Doğu Kudüs’teki Filistinlilere ait bir binayı ruhsatsız olduğunu iddia ederek yıktı.

Doğu Kudüs’ün kuzeyinde yer alan Kalendiya Mülteci Kampı’ndaki Filistinli Halife ailesine ait olan 3 katlı bina, İsrail’e bağlı belediyenin ekipleri tarafından sabahın erken saatlerinde yıkıldı.

İsrail’in polisleri, yıkım öncesinde bölgeyi kordon altına aldı ve binanın çevresine kimseyi yaklaştırmadı. İşgalci İsrail’e bağlı belediyeye bağlı ekipler de buldozerlerle Halife ailesine ait binayı yerle bir etti.

Yıkılan binanın 2011 yılında İsrail güçlerince şehit edilen Ali Halife isimli Filistinlinin ailesine ait olduğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’ne (OCHA) göre, işgalci İsrail, 2018 yılında işgal ettiği topraklardan biri olan Doğu Kudüs’te Filistinlilere ait 177 evi yıktı.

Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Abdullah Havarani Araştırma ve Belgelendirme Merkezi de işgalci İsrail, 2018 yılında Doğu Kudüs ile Batı Şeria’da bulunan Filistinlilere ait 538 evle tesisleri yerle bir etti.

İsrail, Doğu Kudüs’te Filistinlilere imar izni ile ilgili zorluk çıkarıyor ve Filistinlilerin yaptığı imar izni başvurularının tamamına yakınını da reddediyor. İşgalci İsrail, Filistinlilere ait binlerce evi de ruhsatsız olduğunu iddia ederek yıkmakla tehdit ediyor.

İsrail’e bağlı Kudüs Belediyesi’nin bu uygulamasının hukuki dayanaktan yoksun olduğunu belirten Filistinliler, bunun “İsrail’in yıldırma ve şehri Yahudileştirme politikalarının parçası olduğunu açıklıyor.

İsrail belediyesi genellikle yıkım masraflarını da evi yıkılan Filistinlilerden tahsil ediyor.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close