Dünya

Şili’de protestocuların beklentisi kalıcı çözümler

Şili’de metro ücretinin zamlanmasının ardından başlatılan ancak şiddet olayları ile ülke çapında devam eden protestolar sürerken, gösteriler nedeniyle ölenlerin sayısı 18’e yükseldi.

Başkent Santiago’daki “İtalya Meydanı” olarak tanımlanan Baquedano Meydanında toplanan binlerce gösterici, Devlet Başkanı Sebastian Pinera hükümetini protesto etti.

Polis, kendilerine taş ve sert cisimler atan göstericilere göz yaşartıcı gaz sıktı.

Ülkenin farklı yerlerinde göstericiler dans etti, sert cisimlere vurarak ses çıkardı. Pasif gösteriler devam ederken bazı bölgelerde ise polisle göstericiler arasında çatışmalar yaşandı. Yağma olayları da sürüyor.

Bazı gösteriler, başkent Santiago’yu da kapsayan Metropolitan Bölgesinde bir oteli ve otelin altındaki restoranı yağmaladı.

Ölenlerin sayısı 18’e yükselirken ölenlerden birinin, bir aracın göstericilerin arasına dalması sonucu yaralanan 4 yaşında bir çocuk olduğu açıklandı.

Gösterilerde 250’den fazla kişi yaralandı, 2 binden fazla gösterici gözaltına alındı.

Göstericiler, protestoların nedeninin ülkede demokrasinin yeniden kurulmasından beri sağlık, eğitim, bir iş kurmanın zorlukları olduğunu belirtiyor.

Protestocular, beklentilerinin eşitlik olduğunu vurgulayarak, bir şeyler verilmesini beklemediklerini, ülkenin yüzde 1’inin Şili’nin bütün gelirine sahip olurken kalanların ufacık bir kırıntı için savaş verdiklerini söyledi. Göstericilerin amacı, iyi bir yaşam.

Protesto gösterisine katılan Şilililer, Başkanı Pinera’nın açıkladığı yardım paketini de geçici çözüm olarak görüyor ve protestoların bitmesinin sadece kalıcı çözümler getirildiğinde son bulacağını vurguluyor.

Şili Ulusal İnsan Hakları Enstitüsü (INDH) Başkanı Sergio Micco da insan hakları ihlallerinden endişesinin olduğunu söyledi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close