Dünya

Barselona’da ayrılıkçılara polis müdahalesi

İspanya’nın doğusunda yer alan Barselona’da bağımsızlık yanlısı olan Katalan grupların gösterisine polisin müdahale etti. Müdahalede 2 kişi gözaltına alındı.

İspanya Yüksek Mahkemesi tarafından 14 Ekim’de açıklanan kararla birlikte 9 Katalan siyasetçinin 1 Ekim 2017’deki bağımsızlık referandumu gerekçesiyle 9 ila 13 yıl hapis cezası almasından sonra Barselona merkezli başlayan gösteriler 13’üncü gününü doldurdu.

Cumhuriyeti Savunma Komitesi (CDR) isimli bağımsızlık yanlısı radikal grubun sosyal medya hesapları aracılığıyla şehir merkezinde yer alan emniyet müdürlüğü binasının önünde organize ettiği gösteriye yaklaşık olarak 10 bin kişi katıldı.

Polis araçlarına taş, yumurta ve tenis topu atan protestoculara polis müdahale etti.

İspanyol basını, müdahale sırasında en az 2 kişinin gözaltına alındığını, biri hastanede tedavi altında olmak üzere çok sayıda yaralananların olduğunu yazdı.

Türkiye’nin Barselona Başkonsolosluğu’nun sosyal paylaşım sitelerindeki açıklamada, Türk vatandaşlarına gösterilerin düzenlendiği Barselona şehir merkezine yaklaşmamaları önerisi yapıldı.

Barselona’da bağımsızlık yanlısı olan iki sivil toplum kuruluşunun organize ettiği ve 350 bin kişinin katıldığı belirtilen gösteri barışçıl şekilde sona ermişti.

İspanya’nın Katalonya Özerk Bölgesi’nde Anayasa Mahkemesinin yasa dışı olduğunu açıklamasına karşın 1 Ekim 2017’de bağımsızlık referandumu yapılmıştı.

Mahkeme 12 Katalan siyasetçi ve sivil toplum örgütü liderinden tutuklu olan 9’una 9 ila 13 yıl hapis cezası vermişti.

Hapis kararının ardından başlayan Barselona merkezli protestolarda bugüne 600 kişinin yaralandığı, yaklaşık 200 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

 

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close