Dünya

Yemen’de anlaşma 2 gün içinde imzalanacak

Yemen’de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi ile hükümet arasındaki anlaşmanın 2 gün içinde imzalanacağı bildirildi.

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında anlaşmanın imzalanacağını duyurdu.

İryani imzalanacak olan anlaşmanın, Yemenlilerin anayasal hakları çerçevesinde Husilerin darbesine karşı yürüttükleri çabaları birleştireceğini ve ulusal sabitleri muhafaza edeceğini vurguladı.

Bakan İryani, yapılacak anlaşmanın, Husilerden kurtarılan kentlerde devlet kurumlarını güçlendireceğini, ülkenin birliğini, hakimiyetini, istikrarını ve topraklarının güvenliğini koruyacağını, devletin Husilere karşı koyma yeteneğini kuvvetlendireceğini ifade etti.

Yemen hükümetinden bir yetkili Yemen hükümetiyle Güney Geçiş Konseyi arasında Suudi Arabistan Cidde’de sürdürülen görüşmelerin sonucunda sonunda anlaşmaya varıldığını ve imzaların atılacağını açıklamıştı.

Anlaşma çerçevesinde Suudi Arabistan uygulama aşamasında denetleyici olacak. Anlaşma, Suudi Arabistan’daki hükümet yetkilileriyle devlet kurumlarının kısa süre içinde Aden’e dönmesi, Körfez İşbirliği Konseyi Girişimi, Ulusal Diyalog Konferansı neticeleri ve BM Güvenlik Konseyinin 2216 sayılı kararıyla Riyad’da 2015 yılında yapılan Yemen diyalog konferansı kararlarına bağlı kalınması maddelerini içeriyor.

Anlaşmada, askeri konulara da yer veriliyor.

Askeri konularla ilgili maddelerde ise tüm askeri oluşumların, Savunma ve İçişleri Bakanlıkları bünyesine katılacağı, anlaşmanın askeri ve güvenlik maddelerinin yürürlüğe girmesinin ardından 45 gün geçtikten sonra Güney Geçiş Konseyi ile güneydeki diğer güçleri de kapsayan teknokrat bir hükümetin kurulması yer alıyor.

Yemen hükümeti, çok sayıda ayrılıkçı örgütle resmi bir görüşme gerçekleştirmediğini belirtmişti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close