Dünya

Lübnan’da gerginlik bitmiyor

Lübnan’da protesto gösterileri devam ederken hükümet karşıtı göstericilerle askerler arasında gerginlik yaşandı ve 9 kişi yaralandı.

Hükümet karşıtı protestolar ülkede 17 Ekim’de başlamış ve Başbakan Saad el-Hariri’nin istifasını sunmasıyla sakinleşmişti ancak protestolar, akşam saatlerinden itibaren çoğunluğun Sünnilerden oluştuğu bölgelerde yeniden görülmeye başladı.

Ülkede devam eden hükümet karşıtı protesto gösterilerinde yaşanan gerginlikler nedeniyle 9 kişi hastanelik oldu.

Lübnan’ın kuzeyindeki Trablusşam kentindeki Nur Meydanı’nda toplanan binlerce gösterici, milli marşlarla yolsuzluğa bulaşanların hesap vermesini ve yöneticilerin istifasını istedi.

Kuzeyde yer alan Akkar kentine bağlı Abde bölgesinde de toplanan ve şehirlerarası yolu kapatan göstericilerle yolu açmaya çalışan askerler arasında da gerginlik yaşandı.

Askerler göz yaşartıcı gaz kullandı ve havaya ateş açtı. Bu sırada hafif yaralanan 6 kişi hastanelere kaldırıldı

Lübnan Kızılhaç tarafından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ülkenin güneyinde bulunan Sayda kentindeki gösterilerde yaşanan gerginlikte 3 kişinin yaralandığı duyuruldu.

Geçici Başbakan Hariri, yaşanan gelişmelerin ardından Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, gösterilere çıkan destekçilerini sakin olmaya ve güvenlik güçleriyle iş birliği yapmalarını istedi.

Lübnan’da 17 Ekim’de ekonomik sorunlarla yeni vergiler yüzünden başlayan protestolar, teknokratlardan oluşan bağımsız küçültülmüş yeni hükümet kurulması isteği ile halen devam ediyor.

Hariri hükümeti, 21 Ekim’de ekonomik krizin hafifletilebilmesi için bazı kararlar almış, ancak kararlar protestoları durduramamıştı. Başkent Beyrut’ta Hizbullah ve Emel Hareketi yanlıları, hükümet karşıtı göstericilere saldırı düzenlemişti.

Hariri 29 Ekim’de Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a istifasını sunmuştu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close