Dünya

ABD’de Müslümanlar siyaset sahnesinde

ABD’nin bazı eyaletlerinde yapılan yerel seçimde, 26 Müslüman aday sandıktan zaferle çıktı.

Müslüman sivil hakları savunucusu Amerika İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), ABD’deki Müslüman toplumunu siyasete teşvik etmek için çalışma yürüten Jetpac ve MPower adlı sivil toplum örgütleriyle, ülkedeki 2019’da seçimlere katılan Müslüman adaylarla ilgili verilerin yer aldığı bir rapor yayımladı.

Raporda, 2019 yılındaki yerel ve eyalet düzeyinde 81 Müslümanın  seçimlere aday olduğu, aday olanlardan 34’ünün de seçildiği vurgulandı.

34 kişiden 26’sı salı günü yapılan yerel seçimde, çoğu şehir meclisi gibi mahalle pozisyonlara seçildiği bilgisi paylaşıldı.

CAIR Direktörü Nihad Awad, seçilen Müslüman adayları kutladı, bu seçim zaferlerinin, Amerikalı Müslümanların siyasi alanda kat ettikleri mesafeyi ve kamu hizmetine olan bağlılıklarını gösterdiğini söyledi.

Jetpac Başkanı Mohammed Missouri de Müslüman karşıtı radikalizmin arttığı dönemde kenarda kalındığında topluma yönelik tehdidin daha da tırmanacağını kaydederek temsili demokrasinin toplumu kuvvetlendireceğini vurguladı.

MPower Direktörü Linda Sarsour ise İslamofobinin arttığı bir dönemde Müslüman Amerikalıların seçime girip kazandığını belirterek,  Müslüman Amerikalıların daha önce görülmemiş bir şekilde demokratik sürece katıldıklarını ve ABD demokrasisinin korunması için bu dalganın 2020’de de sürdürülmesini beklediklerini söyledi.

CAIR, Jetpac ve MPower’in son yıllarda çeşitli seçimlere giren 500’den fazla Müslüman adayın güncel veri tabanını elinde tuttuğu, buna göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve geldiği kasım 2016’dan bu yana ülke çapında 365 Müslümanın seçimlere aday olduğu bilgisi paylaşıldı.

 

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close