Gündem

Emlak vergisinde bu tarihi kaçırmayın

Gayrimenkul sahiplerini ilgilendiren Emlak Vergisi’nin ikinci taksitinin ödemeleri için son gün 30 Kasım. Geç ödendiğinde ise aylık ceza uygulanıyor. Bazı kişiler Emlak Vergisi’ni boş yere ödüyor olabilir.

Emlak Vergisi ile ilgili merak edilen tüm detayları Lüx Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran anlattı.

Başaran, emlak değerlerinin 4 yılda bir takdir komisyonları tarafından yeniden belirlendiğini belirterek, değerlerin son olarak 2017’de tespit edildiğini, bu değerlerin 2021’e kadar geçerli olacağını söyledi.

Ara yıllarda da rakama yeniden değerleme oranının eklendiğini kaydeden Başaran, ortaya çıkan rakamın üzerine de belirlenen oranların eklendiğini ifade etti.

Başaran, konutlarda verginin büyükşehirde binde 2, büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak uygulandığını hatırlattı.

Emlak vergisi borcu olup olmadığını kesinlikle sorgulaması gerektiğine işaret eten Başaran, Emlak Vergisi borcunu belediyelerden veya e-Devlet aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti işlemlerinden öğrenilebileceğine vurgu yaptı.

Başaran ödenmeyen borç yüzünden aylık olarak yüzde 2 gecikme faizi uygulandığına dikkat çekerek, borcun belirtilen tarihte ödenmesi gerektiğini, aksi takdirde bu borçları hesapta kaldıkça katlanarak artacağını ve mutlaka gayrimenkul sahibinin karşısına çıkacağını söyledi.

Kanunlara göre Emlak Vergisi’nden bazı kişilerin muaf tutulduğunu ifade eden Başaran, ev hanımlarının, hiç geliri olmayanların, tek evi olup emekli maaşından başka geliri olmayanların, engellilerin, işsizlerin, gazi ve şehitlerin dul ve yetimlerinin emlak vergisi ödemediğini söyledi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close