Gündem

İşsizlik oranı yükseldi düşmesi reformla olur

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu TÜİK’in açıkladığı işsizlik oranlarına yönelik açıklama yaptı.

TÜİK açıkladığı verilere göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaşta olanlardaki işsiz sayısı 2019 yılının Ağustos döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre 980 bin kişi arttı ve 4 milyon 650 bin kişiye ulaştı.

Konuyla ilgili konuşan TÜGİAD Başkanı Şohoğlu işsizlik oranının ağustos döneminde yüzde 14.0 olarak açıklandığını, bu oranın temmuz ayında yüzde 13.9, Ağustos 2018’de ise yüzde 11.1 olduğunu hatırlattı.

Şohoğlu, tarım dışı işsizlik oranının yüzde 16.7 olduğunu ifade ederek, en büyük sıkıntının genç işsizlikte yaşandığını söyledi.

15-24 yaş arasındaki genç nüfusta işsizlik oranının bir önceki yıl aynı döneme göre 6.6 puanlık artış ile yüzde 27.4 olduğunu belirten Şohoğlu, bunu rekor olarak nitelendirdi. Şohoğlu, bundan sonra en büyük önceliğin yapısal reformlarla birlikte yatırımların artmasının ve sürdürülebilir büyüme modelini hayata geçirmenin olması gerektiğini vurguladı.

İşsizlik oranlarının kontrollü bir şekilde biçimde ele alınması gerektiğine işaret eden Şohoğlu, işçi ve işverenin üzerindeki yüklerin azaltılması gerektiğini ifade ederek, istihdam sağlayıcı paketlerin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesinin hem işçiyi hem de işvereni rahatlatacağını vurguladı. Şohoğlu, bunun yapılması durumunda toplumda oluşan işsizlik baskısının da minimum düzeye ineceğini kaydetti.

Üretim çarkları durmadan üretmeye ve ihracat oranlarını arttırmaya yönelik politikaların izlenmesi gerektiğini söyleyen Şohoğlu, “Bu hem işsizlik oranlarının azalmasını sağlayacak hem de ekonomik anlamda Türkiye ekonomisinin şahlanmasını sağlayacaktır” diye konuştu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close