Ekonomi

30 milyon tüketici bekliyor

Elektrik tedarikçisini değiştiren toplam serbest tüketici sayısı 2017’de 4,7 milyon adet olurken, 2018’de büyük bir düşüş yaşadı ve 2019’un ilk aylarında tedarikçisini değiştiren tüketici sayısı 130 binlere düştü.

2018’in sonunda serbest tüketici sayısı dünyada benzerine az rastlanır bir oranla yüzde 96,8 oranında düşüş gösterdi. Bu, sektörde rekabetin kapandığı ve neredeyse yeniden tekel dönemine dönüşün yaşandığı anlamına geliyordu. Yaşanan mali sorunlardan dolayı elektrik tedarik maliyetlerinin yükselmesi, ancak tüketiciye satış fiyatlarının bunun yansıtılmaması nedeniyle yaklaşık 5 milyon tüketici sözleşmesinin yenilemedi ya da sözleşmelerin devam etmesine rağmen tedarikçiler tarafından tek taraflı feshedildi.

Sözleşmeleri tek taraflı feshedilen yaklaşık 4,5 milyon tüketici otomatik olarak bölgesindeki bir elektrik tedarikçisi portföyüne geçirildi ve böylece bir kesinti yaşamadı.

Tedarikçiler, sözleşmelerin bitmesinden önce tüketicilerin elektrik tedariğini sonlandıramaması ve portföy dışına çıkamadığı bilinen bir gerçek.

Sözleşmelerde tedarikçilere tek taraflı fesih hakkı yok ve tüketicinin kabul etmemesi halinde süren dönemde sözleşme şartlarında herhangi bir değişiklik yapılması söz konusu değil.

Tedarikçi, tüketiciyle yaptığı sözleşmesini feshetse bile enerji kesintisi olmuyor. Sayaç, görevli tedarikçinin portföyüne dahil ediliyor. Perakende satış sözleşmesi gibi gerekli şartlar daha sonra halledilebiliyor.

Tüketicinin taşınması ise haklı fesih nedeni olarak kabul ediliyor ve cayma bedeli alınamıyor.

Piyasa dinamiklerinin yeniden kısmen çalışır hale gelmesinin yanı sıra fiyatlandırmanın da daha adil yapılmasıyla beraber özellikle ekim ayından itibaren serbest tüketici sayısı artış göstermeye başladı. 2019’un başına göre de yüzde 212 oranında arttı. Ocak ayında ise serbest tüketici limitlerinin düşürülmesiyle beraber 30 milyona yakın tüketicinin tedarikçi değiştirme hakkına sahip olacağı, bu sayede 2020 yılında milyonlarca tüketicinin tedarikçisini değiştirmesi bekleniyor.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close