Politika

CHP: Çocukları ayırmayın

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, kadına karşı şiddetle mücadelenin kız çocuğuyla erkek çocuğunu ayırmamaktan başladığını vurguladı.

Gökçen kızların eğitim almasının, çocuk yaşta evlendirilmemesinin, kadınlara yönelik istihdam politikalarının yürütülmesinin hayati bir öneme sahip olduğunu da vurguladı.

Toplumsal cinsiyet eşitliğini hedefleyen İstanbul Sözleşmesi ile 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanuna karşı her gün bir saldırının olduğunu kaydeden Gökçen, “Bu metinlerin içinde aile yapısını bozan, aile kültürüne zarar veren hangi cümle var?” diye sordu.

Yasanın “aile düşmanı” olmadığına vurgu yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, şunları ifade etti:

“Hiçbir kanunun ismi 6284 kadar bilinmiyorsa bunun bir sebebi var. Bu ülkede yaşayan her bir kadın var olma mücadelesi veriyor. Çocuğunu okutmaya çalışan, eğitim almasına izin verilmeyip yine de üretmeye çalışan, gördüğü şiddete rağmen her gün ayağa kalkan kadınlar yaşamak istiyor. 6284 ise belki de hiçbir kanunun korumadığı kadar yaşam hakkını koruyor. Uygulanmasına engel olanlar, yaşam hakkını savunan toplumu karşısına alıyor. Kadına karşı şiddetle mücadele, kız çocuğuyla erkek çocuğunu ayırmamaktan başlıyor. Kızların eğitim alması, çocuk yaşta evlendirilmemesi, kadınlara yönelik istihdam politikalarının yürütülmesi hayati önemde. Şiddete uğrayan kadın, ekonomik özgürlüğü yoksa hakkını arayamıyor.”

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski de, “Toplum olarak “kadına yönelik her türlü şiddete sıfır tolerans” anlayışının yerleşmesi için harekete geçmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close