Teknoloji

5G kullanıcı sayısı 2,6 milyara ulaşacak

Video izleme oranlarının artmasının yanı sıra yeni hizmetlerin sunulmasıyla birlikte akıllı telefon kullanıcılarının şu an 7,2 GB olan aylık veri kullanım miktarının 2025 yılında 24 GB’ye ulaşacağı bildirildi.

Ericsson (NASDAQ:ERIC), dünya genelinde 5G abone sayısının önümüzdeki 6 yıl içinde hızlı bir şekilde gelişen 5G ekosisteminden dolayı 2,6 milyar dolara ulaşmasını bekliyor. Ericsson Mobilite Raporu’nun 2019 sayısında, bu öngörülerin yanı sıra 2025 yılının sonuna kadar iletişim teknolojilerinin kullanımına dair diğer tahminler de yer alıyor.

Sanal Gerçeklik (VR – Virtual Reality) akışları gibi farklı yeni tüketici davranışlarıyla beraber akıllı telefon başına aylık veri trafiğinin 2025’in sonunda 7,2 GB’den 24 GB’ye çıkacağı sanılıyor. Kullanıcılar, aylık 7,2 GB ile günde 21 dakika HD (1280 x 720) video izleyebilirken, 24 GB ile 30 dakika HD video ve ilave olarak 6 dakika Sanal Gerçeklik yayını izleyebiliyor.

Raporda ayrıca, 5G’nin 2025’in sonuna kadar dünya nüfusunun yüzde 65’ini kapsayacağı, küresel mobil veri trafiğinin de yüzde 45’inin 5G üzerinden geçeceği öngörülüyor.

2019’da Asya, Avustralya, Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Amerika’daki lider iletişim hizmeti sağlayıcılar 5G şebekelerini kullanıma sundu. 5G hizmetlerini geçen nisanda sunmaya başlayan Güney Kore’de kullanıcı patlaması yaşandı. Ülke genelinde 2019’un Eylül ayına kadar 5G’ye geçen kullanıcı sayısı da 3 milyona çıktı.

Ekim ayında 5G hizmeti sunmaya başlayan Çin’de ise ilginin büyük olmasından dolayı 2019’un sonuna kadar 10 milyon olması beklenen kullanıcı sayısı da tahmini 13 milyon olarak güncellendi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close