Meclis

Şentop: Türkiye’nin parçalanmasını bekliyorlar

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye’nin kuvvetine ve geleceğine inanmanı şart olduğunu vurgulayarak, “Ekonomik olarak küçülmemizi bekleyenler kendileri küçülecektir. Siyaseten, askeri olarak zayıflamamızı bekleyip ellerini ovuşturanların elleri böğründe kalacaktır. Parçalanmamızı bekleyenler ebediyete kadar bekleyeceklerdir” diye konuştu.

Şentop, Türkiye’nin maruz kaldığı saldırılara ve küresel güç odaklarına karşı yapılan mücadelenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde cevap gerçekleştirildiğini belirtti.

Türkiye’nin bölgesel ve küresel bütün platformlarda mazlumların yanında olduğunu hatırlatan Şentop, “Hep söylenen bir söz vardır, ‘Türkiye, Türkiye’den büyüktür.’ Bu gerçeği Türkiye dışına çıkıp oradan bakanlar daha iyi anlıyorlar. Bu şehirden üç kıtaya yayılan Osmanlı’nın tarih sahnesinden çekilmesi ve ardından oluşan vakumda bugün yaklaşık 50 devlet var. Ama hepsi de kaos, iç savaş, kriz, sosyal çalkantı içinde. Esasen Arap sokağından Latin Amerika sokaklarına, oradan Uzak Doğu’nun bazı bölgelerine kadar her yerde bir huzursuzluk bir kaotik ortam var” şeklinde konuştu.

NATO’nun 70. kuruluş yıl dönümünün de kutlandığı İngiltere’nin başkenti Londra’daki liderler zirvesine değinen Şentop, “Oradaki gelişmeleri takip ettiniz. Her zamanki gibi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleri eğip bükmeden konuşan, milletimizin iradesini, terör karşısındaki tavizsiz duruşunu NATO zirvesine eksiksiz yansıtan tek lider oldu” ifadesini kullandı.

Dünyada nüfusun değiştiğini ve bunun da önemli neticeler doğuracağını vurgulayan Şentop, dünyada barışın sağlanmaması durumunda hiç kimsenin huzur içinde yaşamayacağını ifade etti.

Şentop, “50 yıl sonra dünyada hangi ülkelerin esamesi okunacak, bununla ilgili ilk 5 ülkede Türkiye’yi de sayıyorlar. Bunun sebeplerinden biri nüfus meselesidir. Hem tarih hem de coğrafya itibariyle sahip olduğu konum Türkiye’yi etki gücü yüksek bir ülke haline getiriyor. Amerika’da birçok düşünce kuruluşu var, bunlar 21. yüz yılın Amerikan yüz yılı olacağını söylüyorlar, ikinci ülke olarak Türkiye’yi sayıyorlar, önümüzdeki 50 yılın parlak geleceği olan ülkeler arasında. Türkiye’nin gücüne ve geleceğine inanmalıyız, bu tarihin ve geleceğin bize yüklemiş olduğu bir sorumluluktur. Ekonomik olarak küçülmemizi bekleyenler kendileri küçülecektir. Siyaseten, askeri olarak zayıflamamızı bekleyip ellerini ovuşturanların elleri böğründe kalacaktır. Parçalanmamızı bekleyenler ebediyete kadar bekleyeceklerdir. Yalnızca 1071’dan 2071’e bakışımız değil, yalnız Anadolu’daki köklerimiz değil, Asya, Avrupa, Afrika’daki derin tarihsel izlerimiz ve binlerce yıllık siyasi bilincimiz ve derinliğimiz, dostlarımızı sevindirecek, düşmanlarımızı kahredecektir” diye konuştu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close