Dünya

Lübnan’da başbakana tepki

Lübnan Devrim Koordinasyon Komitesi, mevcut siyasi rejimden birisinin başbakan olmasına karşı olduğunu ilan etti.

İş adamı Semir el-Hatib’in Başbakan Saad el-Hariri ve Lübnan Müftüsü Abdullatif Deryan ile görüşmesi ve başbakan olmayacağını açıklamasından sonra Komite tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, Başbakan Hariri de dahil olmak üzere mevcut siyasi rejimden birisinin başbakan olmasının kesinlikle kabul edilmeyeceği bildirildi.

Başbakanın belirlenmesi ve hükümeti kurmakla görevlendirilmesi sürecinde mecliste göerekli görüşmelerin yapılmaması ve anayasanın ihlal edilmesinin kabul edilemez olduğunun ifade edildiği açıklamada, başkan ve tüm üyelerinin şeffaflık, vatanseverlik, cesaret ve yeterlilik vasfı taşıyacak bir geçiş hükümeti kurulması hususunda ısrarcı olunduğu kaydedildi.

Komite, söz konusu geçiş hükümetinin, toplumsal sorunları çözmesi ve ekonomik çöküşü durdurması için olağanüstü yetkilerle donatılması gerektiğini bildirdi.

Hariri 3 Aralık günü kurulacak yeni hükümette yer almayacağını ve Başbakanlık için iş adamı Semir el-Hatib’i desteklediğini duyurmuştu.

Lübnan’da Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Hristiyan Özgür Yurtseverler Hareketi, Hizbullah ve Emel Hareketi siyasetçi ve uzmanlardan oluşan bir “tekno-siyasi” hükümet kurulmasını isterken, 17 Ekim’den bu yana meydanlarda bulunan halk teknokrat hükümeti kurulması konusunda ısrar ediyor.

Lübnan’da, hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimine tepki olarak 17 Ekim’de başlayan protestolar, kısa sürede ülkenin dört bir yanına yayılmıştı.

Gösterilere 13 gün direnen Başbakan Saad el-Hariri, 29 Ekim’de istifasını sunmak zorunda kalmıştı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close