Dünya

Başörtüsü yasağından vazgeçtiler

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaletinde, anaokulu ve ilkokullarda getirilmesi düşünülen başörtüsü yasağından vazgeçildi.

NRW Eyalet hükümeti, yaklaşık bir buçuk yıl önce düzenlemeyi duyurduğu ve 14 altı yaş grubu kız çocuklarına başörtüsü yasağından vazgeçiyor. Kuzey Ren Vestfalya Uyum ve Entegrasyondan sorumlu Müsteşar (CDU) Serap Güler, yasaktan vazgeçildiğini söyleyerek, “Bunun yerine anaokulları ve ilköğretim okullarında eğitim ve ebeveynliği sistematik olarak geliştirmek için Eğitim Bakanlığı ile birlikte yeni bir program geliştiriyoruz” dedi.

Güler, “Anaokulları ve ilköğretim okulları gibi devlet kurumlarında 14 yaşın altındaki çocuklar için başörtüsü takılması yasağı getirilmesi planlanmıştı, ancak düşünülen yasak üzerinde ayrıntılı yasal incelemeden sonra, bu plandan şimdi vazgeçildi” diye konuştu.

Federal Anayasa Mahkemesi’nde başörtüsü yasağının dini özgürlüklere ve ebeveyn haklarına müdahale olarak görülüp görülemeyeceğini hukuksal olarak tartışıldığını, Eyalet Hükümetinin hazırlattığı bir uzman raporunun da bu konu ile ilgili hükümetin endişelerini artırdığı bildirildi.

Güler, insan hakları örgütü “Terre des Femmes”in çocukların dini şartlanmasından dolayı erken yaşta başörtüsü takmasına devletin müdahalesini doğru bulduğu görüşü ile ilgili olarak ise, uzun bir yasal anlaşmazlığın sürmesinin kimseye yardımcı olmadığını vurguladı.

Almanya İslam Konseyi Genel Sekreteri ve İslam Toplumu Milli Görüş Genel Sekreter Yardımcısı Murat Gümüş, “Bakanlık başörtüsü takan kişileri ve onların ebeveynlerini ötekileştiren bu tartışmayı bundan yaklaşık bir buçuk yıl önce tekrar alevlendirdi. Tekrar diyorum çünkü bu konu birçok kez konuşuldu, tartışıldı ve kapandı. Bakanlığın, Avusturya’daki sağ muhafazakar ve aşırı sağ eğilimlerinden mülhem bir yasağı örnek alarak böyle bir tartışmayı Almanya’da da başlatmış olması ayrı bir talihsizlik. Biz anayasal haklara bağlı kalındığı takdirde böyle genellemeci bir yasağın mümkün olamayacağını daha önce de söylemiştik. Konuyla ilgili çok sayıda muteber bilirkişi raporu var” diye konuştu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close