Dünya

Pervez Müşerref’e idam

Pakistan’da 1999 senesinde gerçekleştirdiği darbeyle göreve geldikten sonra 2008’e kadar ülkeyi yöneten Pervez Müşerref, “vatana ihanet” davasında idama cezasına mahkum edildi.

İslamabad şehrindeki Karaçi ve Lahor Yüksek Mahkemeleri başkanlarının da yer aldığı özel mahkemede Müşerref’in 2007’de anayasayı askıya alıp olağanüstü hal ilan etmesi nedeniyle açılan vatana ihanet davası görüldü.

Duruşmada hükümeti, avukat Ali Ziya Bajva temsil etti.

Bajva, dönemin başbakanı, Adalet Bakanı ve Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın da şüpheli sıfatıyla dinlenmesini talep etti.

Bajva dönemin Başbakanı Şevket Aziz’in Müşerref’i olağanüstü hal ilan etmesi için ikna ettiğini belirtti.

Mahkeme, Pervez Müşerref’in Pakistan’ı terk ettiği 2016 senesinden sonra yapılan bu talebi reddederek hükümetin kendisine verilen sürede konuyla ilgili müracaat etmediğini söyledi.

Daha önce sürekli ertelenen karar son yapılan duruşmada alındı. Üç üyeden oluşan mahkeme heyeti, bir karşı oyla Müşerref’in idamına karar verdi.

Müşerref hakkında, 2007 yılında anayasayı askıya aldığı ve olağanüstü hal ilan ettiği için 2013 yılında dönemin Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) tarafından vatana ihanet suçundan dava açılmıştı.

Sürekli olarak ertelenen dava sonucu Müşerref 2016 yılında Pakistan’dan ayrılarak Birleşik Arap Emirlikleri’ne yerleşmişti. Tedavisini öne sürerek Pakistan’a dönmeyen Müşerref, duruşmalara katılmadığı ve ifade vermediği için duruşmalar sürekli ertelenmişti.

Son olarak kasım ayında karar açıklamak isteyen mahkemeye İslamabad Yüksek Mahkemesi şüphelilerin ifadesi alınmadığı için karşı çıkmıştı. Özel mahkeme 5 Aralık’ta aldığı kararla iki taraf da savunmasını tamamlamasa dahi kararın 17 Aralık’ta açıklanacağını belirtmişti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close