Dünya

Belçika ordusu kısa boylu şoför arıyor

Belçika ordusu 44 adet Pandur zırhlı aracı elden geçirmeye karar verdi ve akaç aracı çok daha güvenli hale getirmekti. Ancak yapılan yeni eklemeler nedeniyle aracın içi fazlasıyla küçüldü Öyle ki 1,70 metreden uzun bir sürücünün aracı kullanması olanaksız bir hale geldi. Aracın nişancısının da aynı boy oranına göre seçilmesi gerekiyor

Bu durumda Belçika ordusunda görev yapanların büyük bir kısmı bu aracı süremeyecek.

Dünyanın en uzun nüfuslarından birine sahip olan Belçika’da erkeklerin ortalama boyu 1,80 metrenin üzerinde. Bu nedenle bu haber ülkede şaşkınlıkla karşılandı.

Ordu ise zırhlı araçlarda boy kısıtlamasının her zaman olduğunu söylüyor.

Olayı ülkenin kamu yayıncısı VRT ortaya çıkardı.

Pandur zırhlıları 1996 yılında bir Avusturya şirketinden alınmıştı. Fakat araçların 2021’de Mali’de görevlendirilebilmeleri için elden geçirilmeleri gerekiyordu.

Araçların yola döşenen bombalara karşı yeterli önlemi ve sıcak ülkelerde şart olan kliması yoktu.

Yetkililer asker taşımak için kullanılan aracın zaman içinde keşif amacıyla kullanılmaya başlandığını söyledi.

Belçika Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre Pandur dokuz kişi taşıyabiliyor, zorlu arazilerde ilerleyebiliyor.

VRT’ye göre 13 ton ağırlığındaki araçta yapılan son değişiklik fren pedalı ve direksiyonda da soruna yol açtı. Aracın altına eklenen ikinci zemin nedeniyle Pandurlara binmek ve araçlardan inmek de zorlaştı.

Yeşiller Avrupa Parlamenteri Wouter De Vriendt, araçların kullanışsız hale geldiğini söyledi. Yeşiller’e göre bunun için harcanan para, “pencereden dışarı atılan paradan farksız”.

Olayın ülkede tartışma yaratmasının ardından Belçika ordusu Pandurların şu anda kullanılabilir bir halde olmadığını kabul etti fakat araçların yeni modifikasyonlardan sonra kullanılabilir bir hale geleceğini belirterek, “Modifiye işlemleri bittikten sonra kullanılabilir hale gelecek. Ergonomik açıdan, bu bulguların farkındaydık” açıklaması yaptı.

Ordu, bu tür araçlarda her zaman boy sınırı olduğunu, 1,70 metrelik sınırın zırhlı askeri araçlarda sıra dışı bir sınır olmadığını söyledi.

Bir bakanlık yetkilisi, F-16 savaş uçağı örneğini vererek bu uçaklarda da boy sınırının olduğunu, 1,62’den kısa ve 1,95’ten uzun pilotların F-16’ları uçuramadığını belirtti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close